Барај Барај Мапа

Кои се најдобрите славини за кујна? Водич за прегледи и купувачи

КласификацијаВодич за славина 1050 0

Кои се најдобрите славини за кујна? Водич за прегледи и купувачи

водич за купување чешма за кујна

1. Која е разликата помеѓу повлечете надолу и извлечете ја славината за кујна?

Повлечете надолу и извлечете ги славините се два од најчесто пронајдените модели во модерните кујни. Тие станаа популарна опција поради нивната способност да достигнат поголем простор и да влезат во тешко достапни области. Од полесно миење на производите до намалување на количината на садови во мијалникот, тие се одлична опција за многу луѓе. И покрај ова, с still уште постојат мали разлики помеѓу двете што можат да влијаат на вашата конечна одлука.

Влече надолу

Чешмата што се повлекува користи глава за прскање што ја влечете директно надолу од чешмата. Ергономскиот облик и движењето на главата го олеснува користењето и трае помалку маневрирање. Повлечете ги славините со висок дизајн на лак што обезбедува висок клиренс во мијалникот и го олеснува полнењето садови и други садови што може да бидат повисоки.

Извлечете

Извлечете ги славините, иако се слични на нивните колеги за повлекување надолу, наместо тоа имаат глава од чешма што се протега странично од чешмата. Ова му дава подолг дофат што може да помогне во постигнување подалечни површини и да обезбеди можност за полнење садови што се поставени на шанкот. Поради нискиот профил, тие можат да се користат во помали простори што може да бидат тесни и не мора нужно да одговараат на повлечен модел.

2. Кој модел треба да го изберете?

Секој модел, повлечете се и повлечете надолу, има свои индивидуални добрите и лошите страни што можат да влијаат врз одлуката што ќе ја донесете. Додека и едните и другите имаат некои различни предности во однос на другите, најдобриот начин да изберете модел е да ја разгледате вашата специфична ситуација и да откриете која од нив би била најефикасна за вас. На пример, кујната со која нема толку простор за работа во однос на просторот за мијалник, може да биде посоодветна за чешма. Од друга страна, во кујна каде често се користат високи тенџериња и тави, најдобро е да се повлече славина.

Најдобра тапа за кујна

Популарноста на кујнските чешми експлодираше во популарност поради нивната способност да обезбедат неверојатен изглед во која било област на кујната - особено оние што се обидуваат да извлечат модерен изглед. Дури и додека знаете дека ова е типот на тапа што го барате, може да биде тешко да се одлучите за одредена марка и модел што ќе ги сакате.

За среќа, постојат различни висококвалитетни компании кои нудат фантастичен избор на чешми за избирање што може да го поедностават процесот во целина. Тука спаѓаат модели како што се чешмата за кујна Delta 4353-DST Linden Single Handle, која доаѓа во бои како венецијанска бронза, хром, бронза со масло и арктички нерѓосувачки, а исто така доаѓаат по ниска цена (и покрај фантастичниот дизајн) На 4197-AR-DST Cassidy Single Handle Pull-Out Kitchen тапа, друг модел произведен од Делта, е забавно преземање на традиционалниот дизајн на овие славини што може да го направи потпис за секој што сака да додаде поп на интриги на својата кујна.

Настрана од овие две опции, доаѓаат славината за кујна Pfister Pfirst 1-Handle Pull-Out-опција со ниска цена која брзо расте во популарност во текот на изминатата година и покрај фактот дека компанијата не е толку популарна-и KOHLER K-10433-VS Forte Single Control Pullout Kitchen Sink Faucet-славина која доаѓа во разновиден избор на бои и користи еден од најцврстите керамички вентили за дискови што моментално може да се најдат на пазарот.

Еднорачно или со две рачки?

Настрана од донесување одлуки како повлекување надолу наспроти повлекување или избор за специфичниот дизајн на моделот што ќе го изберете, исто така мора да одлучите дали сакате славина со една или две рачки.

Чешмите со една рачка се полесни за употреба и инсталирање бидејќи бараат само една дупка за процесот на инсталација. Заедно со ова, тие можат да се вклучат со едно брзо движење што го прави бриз да ја натерате водата да тече. Некои недостатоци на овој дизајн вклучуваат тешкотии да ја добиете точната температура што сакате и загриженост дали треба да ги исклучите двата вентили ако се појави истекување (ова ќе ве остави без вода додека не дојде водоводџија да го поправи).

Чешмите со двојна рачка, од друга страна, се спектакуларни во дизајнот, функционираат истовремено и безвременски и стилски. Една од примарните предности на овој модел е тоа што е многу полесно да се контролира температурата на водата, бидејќи можете едноставно да ја прилагодите секоја рачка, додавајќи или повеќе топла или ладна вода додека не е во ред. Недостатоците на славините со двојна рачка најчесто се занимаваат со фактот дека тие се доста потешки за инсталирање. Две дупки мора да се дупчат во плочата што значи повеќе време и неред за време на процесот на поставување.

Важно е да ги земете предвид овие фактори при изборот на опцијата што ќе работи најдобро за вас.

Страна спреј

Страничниот спреј е дополнително парче чешма што се поставува веднаш до самата вистинска славина. Оваа функција не само што додава на севкупната естетска вредност на просторот, туку исто така обезбедува дополнителна флексибилност за да може да достигне поголема количина простор. Со функционалноста за активирање на страничната глава за прскање, ќе можете да навлезете во тешко достапни простори и да го направите вашиот процес на миење садови поефикасен. Ова е особено корисна алатка за славини кои веќе ја немаат функционалноста на распрскувачот. Заедно со ова, може да помогне во решавањето на проблемите како што се премногу дупки на работната плоча (честопати кога чешмата со двојна рачка се заменува со модерен, единечен модел, останува дупка што може да предизвика проблеми и функционално и естетски).

Некои од негативните страни на овој распрскувач е тоа што, бидејќи всушност не е интегриран во главата на чешмата, понекогаш може да биде непријатно да се користи. Дополнително, притисокот на водата е често помал од оној што би бил вклучен во главната славина со способност за прскање што ја намалува неговата ефикасност во целина.

Стилови и завршувања

Овие славини се достапни во многу различни стилови и завршувања што го прави повеќе од лесно да се најде опција која ќе одговара на дизајнот на вашата кујна и дом. Можете да изберете од модели како оние што се дизајнирани да го подобрат изгледот на модерната кујна или оние што се дизајнирани да бидат совршено надополнување на потрадиционален стил.

Заедно со ова, има тони различни бои (како што е бронза со нанесување масло, нерѓосувачки челик, хром и мат црна боја) кои ви даваат бесконечни можности. Без оглед на специфичниот модел со кој одите, можете да верувате дека ќе има многу можности да ја прилагодите славината да биде токму она што го посакувате.

Дали ви се повлекува надолу или вади славина?

Многу луѓе навистина немаат идеја за сите одлуки што се однесуваат на дизајнирање совршен дом или кујна. Главниот аспект на ова што често се заборава е важноста на тапа што ќе изберете да ја инсталирате во вашиот мијалник. Иако може да изгледа мало, тапа е централно место на овој простор, обезбедувајќи ги двете функционалности, истовремено подобрувајќи ја естетската природа на околината.

Со толку широк спектар на различни модели и стилови што моментално се достапни на пазарот, може да биде повеќе од лесно да влезете преку глава и да не бидете сигурни во тоа што е вистинската опција за вас. И покрај ова, повлечете и извлечете ги славините се модел кој разви репутација како ефикасен и прекрасно дизајниран. Секој има свои уникатни предности и недостатоци кои ќе треба да се земат предвид при донесување конечна одлука; сепак, без оглед на она со кое ќе продолжите, можете да бидете сигурни дека тоа ќе биде вистинскиот избор.

3. Избор на вистинската компанија

Иако честопати се размислува за тоа каков стил и дизајн е најдобар за кујна, нешто што е веројатно поважно е компанијата и брендот со кои ќе одлучите да одите. Постојат голем број различни добавувачи на славини. Секој од нив има своја репутација како поединци и обезбедува различни работи за своите клиенти.

Како и при секое купување, компанијата со која ќе одлучите да одите ќе има свои специфични добрите и лошите страни. Овие можат да се сведат на аспекти на нивните производи, како што се квалитетот на материјалите што се користат за изградба на славината заедно со изборот што им го ставаат на располагање на своите клиенти. Освен самите славини, секоја компанија исто така ќе се разликува кога станува збор за работи како што се нивната услуга за клиенти и цените што ги наплатуваат за нивните линии на производи.

Важно е да ги знаете овие разлики за да можете да направите информиран избор за тоа во која насока да одите. Врз основа на вашата одлука целосно врз основа на вашиот прв изглед на тапа, може да ве натера да ги игнорирате другите аспекти на производот што може да предизвикаат проблеми подоцна. Заедно со ова, исто така е важно да не го базирате вашиот избор целосно само на тоа која е компанијата, бидејќи можеби нема да ги земете во предвид сите ваши опции и да откриете што е всушност најдобро за вашата ситуација.

Американски стандард

Американскиот стандард го изгради својот бренд околу генијалноста и технолошкиот напредок кога станува збор за водовод, што се рефлектира во дизајнот на секој од нивните квалитетни производи. Кујната тоне што им нудат на своите клиенти да ги поправат стиловите на старото и новото. Тие совршено ги спојуваат модерните карактеристики со традиционалната естетика, која сигурно ќе биде одлично вклопена во секој кујнски простор. Секој од нивните славини во нивната колекција користи елегантен дизајн, интелигентни карактеристики и материјали за проучување кои гарантираат дека производите се издржливи и еластични.

Покрај овие одлични карактеристики, компанијата исто така им нуди на своите клиенти ограничена доживотна функција и гаранции за завршување на сите нивни производи. Ако случајно откриете дека има недостатоци во перформансите или материјалите на чешмата, славината ќе биде покриена и проблемите ќе бидат поправени (ова сепак важи само ако сте оригиналниот купувач на тапа).

Една од издвојувачите на овој бренд е големата вредност што ја нудат со своите производи. Многу луѓе со понизок буџет се борат да најдат тапа која има високи стандарди за квалитет, но по одлична цена што е прифатлива. American Standard ги отстрани овие проблеми со тоа што има славини кои се движат не само по стил, туку и по цена. Врвот на ценовниот опсег за брендот е полупрофесионалната кујна за чешми Pekoe 1-рачка која чини 684 долари. Ова доаѓа со карактеристики како што се полиран хром или нерѓосувачки челик, активирање на копче и координирачко извлекување и повлекување.

Делта

Делта е водечка индустриска марка за славини во кујната, која се прослави со текот на годините поради нивното големо внимание на дизајнот и постојаната иновација. Овие вредности се зацврстени во нивното јадро и им овозможија да развијат репутација дека се доверливи и имаат имиџ на бренд што ги одржува нивните клиенти да се вратат. Тие навистина многу размислуваа за третманот на секоја од нивните славини. Од минимални дизајни на лакови до прекрасни места и тела, тие се добро познати по тоа што обезбедуваат совршени парчиња за секоја кујна, без оглед на специфичниот стил.

Заедно со ова, тие ги дизајнираат своите производи користејќи многу различни опции за боја и тела, кои вклучуваат хром со сјај на огледало, елегантна мат црна боја и впечатлива оцрнета бронза.

Брендот изгледа да направи револуција на пазарот на апарати во целина преку нивната уникатна технологија. Тие се фокусираат на создавање уреди што треба да го поедностават процесот на чистење и готвење, така што вашето искуство во кујната е секогаш она што е беспрекорно.

Делта е синоним за квалитет и луксуз, а нивните цени го одразуваат тоа. Во споредба со другите компании за славини и кујнски апарати во индустријата, клиентите на Делта често трошат повеќе за нивните производи, бидејќи знаат дека она што ќе го добијат е од врвен калибар. Иако нивните цени се донекаде скапи, има смисла да се земе предвид колку се напредни и иновативни секоја од нивните славини. Сите нивни производи се издржливи и стилски, осигурувајќи дека добивате исклучителна вредност и ќе можете да го користите производот многу години.

Hansgrohe

Со повеќе од еден век искуство во индустријата, Хансгрох стана еден од водечките производители на прекрасни апарати и за бањи и за кујни. На нивниот почеток, овој фокус вклучуваше само формирање на исклучителни производи за бањи, меѓутоа, оттогаш тие го проширија својот досег. Со текот на годините тие продолжија да ја развиваат својата технологија и да внесуваат чувство на експертиза во нивната работа што им овозможи да дизајнираат модели на славини кои изгледаат фантастично додека ја извршуваат работата.

Кога работите со Хансгохе, секогаш можете да верувате дека сте во добри раце. Компанијата е верна за себе и за својот идентитет, поради што тие продолжија да ги произведуваат своите производи од нивниот дом во Црната шума во Германија. Тука, тие го усовршија својот занает, привлекувајќи внимание на нив и нивните производи од клиентите низ целиот свет.

Како и со другите брендови, компанијата спроведува општ дизајн кој треба да ги комбинира аспектите на модерниот и традиционалниот дизајн. Ова им овозможува на нивните производи да го имаат она класично чувство, додека сеуште се во чекор со сите иновации што продолжуваат да им овозможуваат на моделите на тапа да напредуваат во функционалноста.

Нивните производи вклучуваат технологија како што се млазници со гумени млазчиња за побрзо чистење, магнетни распрскувачи за раце, одбрано копче што овозможува прилагодување на протокот на вода и глави за туширање со воздушна моќ. Исто така, тие имаат функција ecosmart што треба да заштеди вода со цел да помогне во околината и вашата сметка за вода.

Хансгрох има експанзивна линија на производи со широк спектар на цени. Ова ви олеснува да си дозволите и да најдете производ, дури и ако имате малку помал буџет. Некои од нивните модели се поставени во близина на цената од 100 долари, додека други се поблиску до 1000 долари.

Kohler

Колер е добро познат по тоа што е врвен производител на луксузни кујнски апарати. Компанијата се гордее со сеопфатен поглед на потребите на кујната и задоволување на овие потреби со интегрирано решение за тапа што може да работи во секој дом. Поради нивниот фокус на подобрување на целокупниот простор на домот, Колер одвојува многу време и мисла во надворешниот дизајн на нивните модели. Тие нудат дизајни што можат да одговараат на желбите на секој клиент.

Иако производите на Колер се стандардни кога станува збор за елеганцијата и квалитетот, клиентите ќе откријат дека нивниот опсег на цени е на повисоко ниво. Ова може да се припише на деталниот процес на дизајнирање заедно со квалитетот на материјалите што тие ги користат. Важно е да го земете предвид сопствениот буџет кога се обидувате да откриете дали Колер е вистинскиот за вас.

Компанијата нуди голема разновидност на специфични детали за прицврстувачите и отворите на славините, како и обезбедува опсег на избори за карактеристиките на тапа. Нивните модели доаѓаат во различни бои и дизајни што можат полесно да најдат нешто што ќе ја надополни вашата кујна или бања. Од повлекување до славини со ергономски дизајн, лесно ќе можете да го најдете она што го барате.

Краус

Краус е познат како еден од најпопуларните производители на славини во индустријата. Нивните модели на модели се елегантни, а исто така се функционални и претставени во разновиден спектар на стилови кои можат да се вклопат и да го најдат своето место во кој било вид кујна. Тие нудат специфични производи и напредни карактеристики, вклучително и црева што се отстрануваат и традиционални славини за повлекување или повлекување. Секој има фантастични завршувања што уште повеќе ја прошируваат нивната извонредност.

Во рамките на нивната линија производи, моделите што можат да се најдат и се произведени од Krause, генерално, можат да се сместат во три категории. Ова се славини во комерцијален кујнски стил, традиционални славини и славини од нерѓосувачки челик без место. Секоја колекција треба да функционира поинаку за да ја зголеми способноста за работа во вашата специфична кујна. Ова е важно размислување за да ги натерате многу луѓе да ја користат својата кујна за многу различни работи.

Додека Краус може да се воздржи од многу други најпопуларни производители на славини, многу клиенти може да бидат изненадени кога ќе видат колку се ниски цените на нивните славини. Всушност, некои од нивните модели може да се купат за само 70 долари, а повеќето од нивните модели поставени под границата од 200 долари. Ова ја прави совршена опција за некој со помал буџет кој с still уште бара одлична чешма што ќе ја зголеми ефикасноста и убавината на нивниот дом и кујна.

Бризо

Бризо е линијата на Делта од врвни славини, чија цел е да се врти околу вредностите на луксузот и извонредноста. Многу од дизајните за овие производи се уникатно избрани со внимание посветено дури и на најмалите детали.

Чешмите поставени од овој бренд се познати по тоа што се исклучително издржливи поради нивните скоро неуништливи завршувања на PVD и керамички кертриџи со касети со технологија за дијамантски заптивки кои гарантираат дека никогаш нема да морате да се справувате со какви било проблеми што вклучуваат неверојатни производи.

Моен

Во текот на нивната 75 -годишна историја, Моен стана еден од најдобрите брендови за славини во северноамериканската област. Тие се етаблираа како иноватори кои вклучуваат уникатен технолошки дизајн и гаџети во нивните славини, чија цел е да ја зголемат нивната севкупна ефикасност. Настрана од ова, многу клиенти им веруваат бидејќи тие ги градат повеќето од нивните славини во САД користејќи ги само најдобрите материјали и процеси на дизајн.

Моен изгледа да го подобри секојдневниот живот на нивните клиенти со отстранување на дел од стресот и нерви од работи како што се миење садови, чистење на кујната и готвење. Чешмите и уредите што тие во моментов ги нудат ја револуционизираат индустријата за водовод и станаа стандард за извонредност во кујните низ Соединетите држави.

Моен има обемен каталог на производи што може многу поедноставно да одлучува за конечен избор. Овој каталог вклучува славини што се разликуваат едни од други во однос на нивните карактеристики, бои, форми и големини кои можат да работат во секоја кујна, без оглед на специфичниот дизајн или стил на просторот.

Чешмите на мијалникот на компанијата вклучуваат типови како што се држач за wallид, единечен држач, повлекување, повлекување надолу, држач за палуба, славини со слаб лак и висок лак. Секој од нив има свои способности и предности што треба да се земат предвид пред да се донесе конечна одлука. Заедно со ова, Моен ви олеснува да најдете нешто што ќе ви се допадне поради добро дизајнираната, пријателска за корисниците веб -страница што им ја нудат на своите клиенти. На страницата, наместо да им се даваат страници на страници со неодредени резултати, Моен им овозможува на посетителите да ги разгледаат нивниот голем број славини по категории како што се цената и бојата. Ова ја прави постапката за набавка беспрекорна и го намалува секое губење време.

Кингстон

Кингстон е познат по тоа што нуди одлични, квалитетни славини, но по цена што скоро секој може да си ја дозволи. Со многу други компании, иако нивните дизајни и карактеристики се фантастични, цените на нивните производи се исклучително високи што може да го отежне нивното држење. Кингстон се грижи за ова нудејќи одлични цени без да го жртвува квалитетот.

Кингстон има избор што вклучува стотици различни дизајни на тапа што им олеснува на секој од кој било стил да го најде она што го сака за својот дом. Многу од овие дизајни ги комбинираат традиционалните пристапи на стил со две подесувања на рачки и класични форми на блика, кои совршено ќе се вклопат во секоја кујна.

Пфистер

Повеќе од еден век, Фистер се обврза да произведува купатила и кујнски апарати со највисок квалитет. Тие имаат воспоставено голема репутација за себе поради нивното искуство во одличната услуга за клиентите што гарантира дека луѓето што ги купуваат нивните производи се секогаш целосно задоволни. Всушност, нивната неверојатна поддршка за клиенти е она што ги направи толку популарни како бренд. Pfister има услуга за доживотна гаранција што ја нудат на сите нивни производи и се нарекува Pforever гаранција. Оваа заштита гарантира дека доколку некој систем или дел не успее, ќе го поправат бесплатно за брзо време.

Покрај ова, компанијата е исто така позната по нивните иновативни дизајни кои помогнаа да се подобри ефикасноста и ефективноста на процесите во кујната. Ова вклучува работи како што се нивните вградени славини за систем за филтрирање што го подобруваат квалитетот на водата што се користи (ова е особено одлично за работи како готвење). Ова обезбедува филтрирана вода директно од чешмата со двојна брзина од традиционалните уреди за филтрирање.

Pfister, исто така, им олеснува на своите клиенти да најдат нешто што ќе им се допадне. Додека некои компании како Виго го изградија својот бренд околу специфичен дизајн или боја, Пфистер повеќе се наклонува кон обезбедување на голем избор на разновидност. Имаат с everything, од свиткувачки чешми со долг врат до украсени кранови од злато што ќе го олеснат процесот на селекција, особено за оние кои честопати имаат проблеми со одлуката.

Виго

За разлика од другите брендови, Виго не вклучува огромен спектар на различни стилови и дизајни на тапа како дел од нивната колекција; туку, тие се фокусираа на создавање сопствен нарачан стил кој стана синоним за самиот бренд. Тие користат дизајни што пренесуваат безвременски, но сепак модерен стил на дизајн.

Еден од најинтересните аспекти на славините што Виго им ги нуди на своите клиенти е фактот дека тие ги дизајнираат скоро сите нивни производи користејќи само две бои: сребрена и црна. Додека другите брендови нудат голем број на различни бои и завршувања, вклучувајќи бронза и хром, Виго го формулира нивниот заштитен знак околу два тонски дизајни кои користат црна и сребрена боја. Тие вклучуваат такви опции како сребрената чешма Виго Бренсон која доаѓа заедно со мат црни акценти.

Карактеристика на славините на Виго, кои се особено привлечни за некои домаќинства е нивната индустриска природа. Нивните чешми имаат високи стапки на функционалност и се слични на индустриските славини што им овозможува да го намалат времето што го поминувате во кујната за работи како миење садови на половина. Исто така, карактеристики како што е главата за прскање што се повлекува од чешмата, обезбедува брз проток на вода што може да ви даде можност да направите с from, од полнење на тенџере за само неколку секунди до отстранување на досадна дамка од садот.

4. Работи што треба да се земат предвид пред купување

Како и за с anything, секогаш треба да ја разгледате вашата индивидуална ситуација пред да одлучите за производ или решение што ќе работи најдобро за вас и за вашиот дом. Како што се гледа погоре, има еден тон одлични компании, секоја со свои предности и уникатни квалитети, кои на крајот ќе работат подобро во некои домови во споредба со другите.

Грешка што ја прават некои луѓе е дека нивната одлука целосно ја засноваат на естетската вредност на чешмата. Тие се фокусираат премногу на стилот и дизајнот (и двете се важни работи што треба да се земат предвид), меѓутоа, тие не успеваат да видат дали опцијата што тие бараат да ја инсталираат ќе биде добро прилагодена во однос на постојната инфраструктура на нивниот мијалник и технички карактеристики на тапа. Еве неколку работи на кои треба да внимавате и да внимавате при изборот на тапа што ќе работи најдобро за вас и за вашиот дом:

Постоечки водовод

Повеќето луѓе кои се на пазарот за нова чешма честопати бараат да ја заменат старата, застарена што моментално постои. Поради ова, повеќе од веројатно е дека ќе има постоечки водовод и грижи што треба да ги забележите и кои би можеле да влијаат врз видот на славината со која ќе завршите. На пример, домаќинствата што одлучуваат да преминат од двојна рачка во модел со една рачка, може да останат со дополнителна дупка на работната површина за која треба да се води грижа. Слично на ова, цевководи и цевки треба да се проверат дали е компатибилен со новиот мијалник што сакате да го купите.

Стапка на проток на вода

Иако може да изгледа едноставно, стапката на проток на вода во вашата чешма е важен фактор за кој треба да размислите кога се обидувате да донесете одлука за тапа што сакате да ја инсталирате во вашиот дом. Многу понови славини се дизајнирани да заштедат вода и да ги намалат трошоците за месечната сметка за вода. Ова е промена што требаше да се случи поради фактот што многу постари славини често трошат вода и предизвикуваат финансиски и еколошки проблеми поради нивното прекумерно ослободување на вода додека се вклучени.

Од друга страна, стапката на проток, исто така, може да се земе предвид за да се види колку е моќна вашата нова чешма. Силната глава на тапа со моќен млаз може да го олесни завршувањето на процесите како што се чистење на садовите и ослободување од тврдите дамки. Многу компании и добавувачи на славини ќе наведат и опишат стапка на проток во описот на производот што ќе ви олесни да сфатите што сакате.

Аератор

Аераторот на чешмата е мала приврзаност што се додава на крајот на бранот од чешмата однатре. Уредот работи со мешање вода со воздух од околниот простор што овозможува единствениот тек на вода да се оддели во многу различни помали потоци (ова е донекаде слично на сито). Како резултат на тоа, се користи помалку вода, но притисокот на водата останува константен што помага во намалување на отпадот. Аераторите често се додаваат на постарите славини, бидејќи обично се соочуваат со повеќе проблеми кога станува збор за водата што се троши.

Распрскувач со повлекување надолу

Распрскувачите се глави на чешми што можат да се извлечат од телото на вистинската чешма со цел да му се даде поголем дофат на мијалникот и да се олесни чистењето на големите садови, тави и други форми на садови. Додека другите видови мијалници често се неподвижни и можат да го отежнат ефикасното готвење или чистење, распрскувачот со повлекување лесно се грижи за овие проблеми.

За оние кои живеат во домаќинства каде што ова може да функционира добро, би можело да биде добра идеја да инвестираат во славина со способности за повлекување. Во многу случаи, овие типови славини може да бидат поскапи, меѓутоа, тие обично вредат поради зголемените можности што ги даваат во кујната.

Добијте ја вистинската тапа за мијалникот во кујната

Во многу случаи, славината може да го направи или скрши изгледот и чувството на вашиот мијалник и кујната околу неа. Овој апарат е јадрото на вашиот мијалник и ви овозможува полесно да готвите, чистите и да се грижите за сите други процеси во вашата кујна.

Секоја кујна ќе биде различна од следната, затоа е толку важно да се прават избори што ќе бидат особено најдобри за вашата ситуација. Постојат работи што треба да се земат предвид за да се осигура дека откако вашата славина ќе пристигне во вашиот дом, таа ќе може да се инсталира брзо и лесно. Исто така, сакате да бидете сигурни дека славината сигурно ќе биде долготрајна, за да не мора да се грижите дека ќе ја замените во скоро време. Пред да продолжите со конечната одлука за чешмата што би сакале да ја вклучите во вашиот дом, погледнете некои од факторите наведени подолу кои би можеле да влијаат врз одлуката.

Осигурајте се дека вашиот уред одговара на вашиот мијалник:

Мијалниците и славините доаѓаат во многу различни видови конфигурации. Овие конфигурации треба да се совпаѓаат со бројот на дупки што се веќе на работната површина, па затоа е важно да обрнете внимание на каков тип на модел што го купувате. Добрата вест е дека овие дупки не мора совршено да се совпаѓаат со чешмата што ја избирате, бидејќи дополнителните може да се покријат со приклучоци што ги елиминираат сите потенцијални проблеми.

Не сите мијалници ќе бидат компатибилни со вашата област. Проверете околу местото каде што треба да се стави мијалникот. Ако чешмата има монтажна плоча, можете да проверите под таму за да се осигурате дека нема да пропуштите никакви дупки. Има неколку работи што треба да ги имате на ум кога ги барате овие дупки. Ова ги вклучува фактите дека мијалниците во кујната обично имаат помеѓу една и четири дупки, дека три дупки се користат за отворот и рачките, секоја нова чешма ќе има количина дупки што ги користи на пакувањето/описот и плочата на тапа може да го прикријат секој неискористен отвор.

 • Чешма со 1 дупка:Чешмите со една дупка имаат едно единствено стебло со рачка или рачки што се прикачени директно на телото
 • Чешма со 2 дупка:Чешми со две дупки или имаат две индивидуални славини една до друга (секоја испушта една температура на водата) или можете да користите чешма за мостови.
 • Чешма со 3 дупка:Често се наоѓаат славини со три дупки во кујните. Имаат доволно простор за еден излив заедно со две рачки поставени на страната на телото на чешмата.
 • Чешма со 4 дупка:  Чешмата со четири дупки е слична на славината со 3 дупки, меѓутоа, вклучува доволно простор за додавање додаток, како што е распрскувач.

Водови

Настрана од дупките, важно е да се осигурате дека водоводните водови се исто така компатибилни со чешмата што ќе ја изберете. Можете да погледнете под самиот мијалник за да ја дознаете големината на водоводните линии и да ги забележите затворачките вентили за да можете да ги усогласите со новата славина и да спречите какви било идни проблеми.

Пука

Издувните чешми се од клучно значење за да бидете сигурни дека славината може да работи правилно без да предизвика никакви проблеми. Овие парчиња од славината вклучуваат делови како што се прстените О кои спречуваат чешмата да протекува вода. Кога добивате нова чешма, важно е правилно да го инсталирате и да обрнете внимание на овој дел од моделот со цел да гарантирате ефективност.

Естетски

Иако функционалноста на тапа е секако важна, исто така е добра идеја да се земе предвид естетската вредност на тапа. Бидејќи е централен дел од вашиот мијалник, сакате да бидете сигурни дека е убаво дизајниран, а исто така да обезбедите соодветно надополнување на околината.

Дали ви треба декоративна чинија

Декоративни чинии може да бидат неопходни во зависност од тапа што ќе изберете да ја ставите во вашата кујна. На пример, ако сте во ситуација кога славината за која сте се одлучиле не ги покрива сите отвори во кабинетот, можете да користите декоративна монтажна плоча за да се осигурате дека естетската вредност на областа не е повредена.

Кертриџ

Касетата со чешма е парче што се поврзува со рачката и може да се најде во вентилот. Кога рачката е свртена, кертриџот се врти и контролира колку вода истекува од главата на чешмата. Овие парчиња може да се најдат вклучени и во моделите на чешмата со една и со две рачки.

големина

Секој аспект на вашата чешма треба да се провери и измери пред да одлучите за она што ќе работи за вас. Првиот чекор е мерење на мијалникот за да бидете сигурни дека ќе функционира правилно и дека всушност ќе се вклопи во доделениот простор. Ова ќе ве спаси од доживување на какви било проблеми подоцна во процесот. Второ, исто така, мора да измерите за да забележите колку далеку ќе излезе од основата за да се осигурате дека естетски ќе биде избалансиран.

Дали ви е потребна секундарна тапа

Секундарните славини може да бидат добра идеја за луѓе кои посебно бараат погодност. Специфични типови на овој стил на чешма, како што е славината за полнење тенџере над шпоретот, може да се користат за да се олесни готвењето и да се ограничи времето што треба да го поминете трчајќи низ вашата кујна. Осигурајте се правилно да го испланирате просторот ако инсталирате една од овие славини со цел да се осигурате дека не е премногу натрупан во вашата кујна.

инсталација

Иако може да изгледа комплицирано, инсталирањето нова чешма во вашата кујна всушност не е толку тешко како што може да изгледа. Ова е причината зошто многу луѓе избираат сами да го спроведат процесот, наместо да се потпираат на водоводџија или сличен професионалец. Иако секој процес на инсталација ќе биде различен во зависност од видот на чешмата што ја инсталирате и постојната област со која работите, важно е да бидете сигурни дека постапката е точно завршена за да спречите какви било идни проблеми, како што се протекување.

Протекување

Ако истекува вашата нова чешма, најверојатната причина е лошата инсталација (ова особено може да биде проблем ако самостојно ја ставите славината). Внимателно прочитајте ги упатствата и проверете ги вообичаените проблематични области како што се вентилите и прстените за време на процесот на инсталација, за да не мора да се соочите со овој проблем.

Губење на притисокот на водата

По инсталирањето на нова славина, некои луѓе може да откријат дека притисокот на водата е помал од нивната претходна славина. Ова често се должи на нечистотија и остатоци што се наталожиле кога се сменила славината. Водоснабдувањето треба да се вклучи и исклучи за да се исфрли секој од овој материјал и да се спречи настанување на овој проблем.

Завршува

Многу компании нудат различни уникатни завршетоци кои треба да работат добро заедно со многу различни стилови. Некои завршетоци што најчесто се наоѓаат вклучуваат елементи што треба да го пренесат традиционализмот со други кои сакаат да дадат помодерно чувство.

Чешма: цена и вредност

Цените на славините во голема мера се движат и ќе бидат многу различни во зависност од факторите како што се стилот на чешмата и брендот. Тие честопати можат да се движат некаде од 60 до 1000 долари. Иако може да биде лесно само да се погледне цената, подобро е да се земе предвид вредноста на славината кога се зема предвид квалитетот на производот и како може да го подобри изгледот и функционалноста на вашиот дом.

Придобивките од добивање нова тапа

Дури и со сите фантастични опции за нови славини што се на пазарот, некои луѓе с still уште не се сигурни во вредноста на инсталирањето нова кујна. Во реалноста, постојат бројни придобивки што го прават добар избор за продолжување.

 • Тоа е најважната карактеристика:  Чешмата е темел на вашиот успех во кујната. Се користи за скоро с everything - од готвење до чистење - затоа е толку важно тој што го имате во вашиот дом да биде ажуриран и ефикасен.
 • Нова славина ќе ја трансформира вашата кујна:Новата чешма додава елегантна природа во вашата кујна што ќе импресионира секој што ќе влезе внатре. Не само ова, туку може и веднаш да ги подобри вашите секојдневни операции.
 • Willе ви го подобри животот:Секој знае дека лошата славина може да го уништи изгледот на вашата кујна, а истовремено да го направи многу потешко да ги извршите дури и наједноставните работи и активности. Нова славина ги отстранува овие проблеми и ви овозможува максимално да го искористите вашето искуство во кујната.

Придобивките од добивање паметна славина

Во текот на изминатите неколку децении, брендовите за славини на кујната се обврзуваат да ги подобрат традиционалните дизајни и да користат напредна технологија што ги подобрува севкупните способности на нивните производи. Ова особено може да се види со пуштањето на паметни славини што направија револуција во индустријата во целина. Паметните славини можат:

 • Работа без раце: Честопати, кога готвите или чистите вашите раце стануваат неуредни и можеби нема да сакате да ги расипете рачките на славината, фаќајќи ги за нив. Овој проблем е решен со паметна славина поради неговата способност да се вклучи од сензори кои го детектираат вашето движење.
 • Еколошки: Многу луѓе не сфаќаат колку вода трошат секојдневно, особено кога станува збор за вода што се губи од чешмата. Паметните славини го намалуваат овој отпад со автоматско исклучување што помага да се заштити животната средина и да се направи вашиот дом поштедлив за енергија.
 • Помогне да се намалат бактериите:Како што споменавме порано, сензорите на паметната славина ви овозможуваат да го вклучите без да ја допрете рачката. Ова го ограничува ширењето на бактерии и ви овозможува да бидете поздрави во вашата кујна.
 • Одлично за деца:Многу деца треба да се справат со фрустрирачкото прашање да не можат да стигнат до рачките на мијалникот кога се обидуваат да ги мијат рацете или да ги мијат забите. Паметните славини го немаат овој проблем бидејќи можат да се вклучат со повлекување на раката преку IR сензорите.

5. Вистинскиот начин за избор на чешма што заштедува вода

Кога се обидувате да ја пронајдете вистинската чешма за заштеда на вода за вас, важно е да размислите за фактори како што се трошоците и притисокот на водата во славината. Ова се две од главните грижи што ги имаат многу луѓе кога се обидуваат да купат еден од овие производи, така што познавањето на вашите очекувања како индивидуа пред да одите напред може да биде голема помош.

Што е со филтрите за вода?

Дури и најдобрите, најубаво дизајнираните славини с still уште не можат да бидат 100% заштитни од некои од штетните материјали што се наоѓаат сами во вода. Поради ова, многу луѓе се одлучуваат да додадат филтри за вода или да инсталираат славини вградени. Ова може да постигне работи како што се:

 • Почетен скрининг на поголеми остатоци: Бидејќи целата вода мора да помине низ овој филтер, невозможно е странски материјали или остатоци да се лизгаат (ова е особено важно кога ја користите водата за готвење или пиење).
 • Блок со активен јаглен:Блоковите со активен јаглен се составени од лабави гранули јаглерод кои помагаат да се филтрира водата од чешма. Може да го подобри квалитетот на водата, да ги елиминира непријатните мириси и да се ослободи од хлорот и другите загадувачи.
 • Отстранување хемикалии:Водата директно од чешмата понекогаш може да содржи штетни хемикалии што не треба да се користат за готвење или пиење. Тие вклучуваат хемикалии како што е хлорот што може да се пробие во протокот на вода.

Зошто можеби размислувате да користите филтер за вода од тапа

 • Поздрава вода:Постојат многу штетни бактерии и супстанции кои можат да се лизгаат во нефилтрирана вода. Користењето чешма филтер за вода ги отстранува овие опасности. Дополнително, ја обезбедува истата вода со одличен вкус без да се занимавате со микропластика што ги прави шишињата со вода опасни.
 • Вода без хлор:Водата што доаѓа од славините често може да содржи хлор поради остатоците од хемикалиите од процесот на чистење на водата. Иако е безбедно во многу мали количини, сепак не е одлична идеја да го имате ова дури и во мали количини поради негативните здравствени ефекти што може да ги предизвика.
 • Нема штетни микроорганизми:Штетните микроорганизми во нефилтрирана вода од чешма може да ја зголемат можноста за болести и здравствени проблеми кај луѓето во вашето домаќинство. Филтрите помагаат да се отстранат овие организми и да се направи водата побезбедна и повкусна.
 • Вода без тешки метали:Тешките метали кои можат да се лизгаат во резервите на вода, како што се олово, хром и арсен, можат да бидат исклучително штетни и токсични дури и кога се во мали количини. Изнесувањето на овие метали може да го намали потенцијалот на кој било од овие проблеми што може да ве направи поудобно да пиете од чешмата.
 • Еколошко решение:Слично како и паметната славина, филтрите за славина помагаат да се намали количината на вода што се троши од системот. Ова ви овозможува не само да заштедите пари на вашата месечна сметка, туку е и повеќе еколошки.

Гаранција и услуги на клиентите

Дури и врвните славини и тела во однос на квалитетот понекогаш имаат потреба од поправки. Ништо не е совршено што значи дека некои луѓе на крајот може да наидат на проблеми што бараат да се поправат. За среќа, многу од врвните добавувачи на славини во кујната нудат одлични гаранции што ги покриваат сите паузи или проблеми. Заедно со ова, многу од нив имаат фантастична услуга за клиенти што го олеснува решавањето на проблемите и постигнувањето решение.

6. Најчесто поставувани прашања за кујна чешма

Прочитајте подолу за да дознаете повеќе одговори на некои од најчесто поставуваните прашања и грижи за кујнските славини:

1) Колку чини да ја замените чешмата во кујната?

  Трошоците за инсталирање на чешма обично се движат некаде помеѓу $ 150 и $ 350 во зависност од специфичните околности и лицето што ќе изберете да го вработите. Дополнително, ова може да стане поскапо во зависност од специфичната чешма што планирате да ја инсталирате. Многу професионалци можат брзо да инсталираат нова чешма и да ја намалат маката кога треба сами да ја завршите.

2) Што точно е керамички диск и дали вреди дополнителни пари?

Керамичките дискови се дизајнирани да ги заменат гумените подлошки кои традиционално се наоѓаат во постарите славини. Честопати е добра идеја да се добие славина со керамички диск, бидејќи тие се многу посилни, можат да издржат навистина високи температури и можат да траат подолго време без да треба да се заменат.

3)Што претставува разумна стапка на проток за славини во кујната со највисока оценка?

Соединетите држави во моментов прецизираат дека стапките на проток за славините треба да бидат не повеќе од 2.2 галони во минута со 60 килограми по квадратен инч притисок. Многу од најдобрите славини ќе седат некаде под овој број.

4) Што е ескутан, и дали навистина ви треба?

Ескутаните се украсни метални парчиња што треба да го прикријат отворот оставен во wallидот каде што се провлекува цевка. Тие не се нужно задолжителни, освен ако навистина не барате да ги прикриете овие отвори или ако тие премногу се истакнуваат и служат како одвлекување на вниманието.

5) Ја избрав вистинската тапа за кујна, но кој е најдобриот начин да ја одржувате чиста?

Кога чешмите стануваат валкани, тие не само што стануваат помалку привлечни, туку и го скратуваат нивниот животен век. Најлесен начин да ја одржите чешмата чиста е да бидете сигурни дека вашите раце се чисти кога одите да ја допрете. Ако веќе се извалка, можете да користите влажна крпа од микрофибер или крпа за да ја исчистите без страв од гребење или оштетување.

6) Колку долго траат славините во кујната со најдобар рејтинг?

Чешмите, особено оние со висок квалитет, се изградени специјално со долговечност на ум. Поради ова, многу од моделите што моментално се на пазарот можат да траат од 10 до 20 години, а кујнските славини со најдобра оценка се наоѓаат кон повисокиот крај.

7) Што е тапа со центар?

Централно поставена тапа се поставува во компактен простор каде што отворот и рачките се поставени во средината на просторот и се блиску еден до друг. Овој тип на модел користи три дупки со вклучен простор за поврзување со секоја чешма и простор за мешање во средината.

8) Како се разликуваат чешмите за извлекување и повлекување?

Извлечете ги славините, како што сугерира името, има глава од чешма што се извлекува од основата. Ова им дава можност да достигнат поширок простор во кујната. Од друга страна, повлечете ги славините, извлечете директно надолу од телото на славината, што му дава можност да посегне по повисоките садови и тави.

9) Колку дупки се потребни при монтирање на чешма во кујна?

Количината на дупки потребни за процесот на инсталирање на чешма ќе зависи целосно од видот на тапа што всушност го ставате. Скоро секоја чешма во кујната ќе користи некаде помеѓу 1 до 4 дупки во зависност од големината, обликот и стил. Проверете дали сте го прочитале пакувањето/описот на чешмата пред да го купите за да бидете сигурни дека ќе се вклопи во постојниот простор што го имате на располагање.

10) Која е стандардната големина за дупки наменети за кујни славини?

На повеќето стандардни кујнски славини без воздушен јаз ќе им треба дупка со големина со дијаметар од околу 7/16 (барем) за правилно да се вклопат. Дупките што се помеѓу 1.25 и 1.5 инчи ќе можат да се вклопат и во стандардните кујнски славини.

Најдете ја вистинската тапа за кујна за вас!

Топ 10 најдобри кујнски чешми на линија

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X