Барај Барај Мапа

Како да ги отстраните дамките од вода од мијалник од нерѓосувачки челик

КласификацијаВодич за славина 752 0

Како да ги отстраните дамките од вода од мијалник од нерѓосувачки челик

како да ги отстраните дамките од вода од мијалник од нерѓосувачки челик

Предноста на нерѓосувачкиот челик лежи во неговата долготрајна отпорност на абење и долготрајна убавина. Меѓутоа, кујнскиот прибор и приборот за готвење направени од овој материјал може да бидат обоени од време на време. На пример, на кујнски мијалник од нерѓосувачки челик, остануваат дамки од кафеава корозија или 'рѓа. Овие дамки можат да бидат тврдоглави, но постојат начини да ги отстраните. Прочитајте за чекор-по-чекор водич како да се исчисти мијалник од нерѓосувачки челик.

Пред да започнете

Нерѓосувачки челик е легура на челик со содржина на хром од најмалку 10.5%. Хром го прави челикот отпорен на корозија. Кога е изложен на воздух или вода, хромот не оксидира и обезбојува, туку формира тенка заштитна обвивка на нерѓосувачки челик. Иако овој заштитен слој може да се избрише, заштитниот филм брзо повторно ќе се формира, поради што површината од нерѓосувачки челик изгледа неуништлива во кујната.

Овој сјаен материјал лесно се гребе. Ова не е голем проблем за мат површини, како што се наоѓа на некои мијалници, но сјајниот нерѓосувачки челик бара одредена грижа за отстранување на дамките без гребење на површината.

Проверете ја површината од нерѓосувачки челик за да утврдите дали има шема на текстура. Иако самиот метал е цврст, процесот на полирање на површината од страна на производителот може да остави мали гребнатини во насоката. Секогаш кога ќе избришете површина од нерѓосувачки челик, дури и ако користите таканаречена подлога „без гребење“, обидете се нежно да ја избришете дамката во иста насока како и честичките што се веќе на површината.

Потребни алатки и материјали

 • Мек сунѓер
 • Маслиново масло
 • Лимон или вар
 • Шише за прскање
 • Маслиново масло
 • оцет
 • Платно за чистење
 • Сода бикарбона

Целосен водич за тоа како да ги отстраните дамките од вода од мијалник од нерѓосувачки челик

Чекор 1: Исплакнете го мијалникот

Прво исплакнете го мијалникот со топла вода. Ако имате диспензерот за мијалник, можете да го стартувате неколку пати за да бидете сигурни дека не е затнат. Ако започнете со малку чиста површина, процесот на чистење ќе биде многу поедноставен и полесен. Ако некоја храна се заглави на мијалникот, можете да оставите топла вода да ги прелева неколку минути додека не се олабават и сами не излезат на површината.

Чекор 2: Премачкајте го мијалникот

Сода бикарбона е една од ефективните состојки за чистење на мијалници од нерѓосувачки челик. Всушност, сода бикарбона или оцет може да ги реши повеќето проблеми со чистењето, како што се миење на мијалници, кади, отстранување на дамки од боја на коса, па дури и чистење на тоалети. За чистење на мијалник од нерѓосувачки челик, прво премачкајте го мијалникот со тенок слој сода бикарбона. Направете го тоа на влажен мијалник. Ова ќе ви помогне сода бикарбона да се држи заедно. Ова ќе ви овозможи да ги премачкате рабовите и дното на мијалникот.

Чекор 3: Прочистете ја текстурата

По нанесувањето сода бикарбона, можете да почнете да ја триете на нерѓосувачки челик. Прочистете во насока на житото. Ако вашиот мијалник е изработен од четкан челик (можете да видите нејасни линии во челичниот мијалник), ве молиме прочистете во насока на овие линии. Ова ќе ви помогне подобро да исчистите и да го направите вашиот мијалник потрајни. Не користете високо абразивни средства за чистење. Челичната волна може да го оштети мијалникот и да предизвика 'рѓа. Дури и чешачката страна на обичните кујнски сунѓери може да биде премногу груба. Наместо тоа, користете ја помеката страна на сунѓер или крпа. Можете да ги исчистите одводната цевка и аглите со четка за заби.

Чекор 4: Испрскајте го оцетот

Испрскајте го белиот оцет рамномерно на мијалникот во кујната. Оцетот и сода бикарбона ќе почнат да пенат, што помага темелно да се исчисти мијалникот од нерѓосувачки челик и да се отстранат дамките од тврда вода без да се предизвика оштетување.

Чекор 5: Исплакнете го мијалникот во кујната

Оставете оцет и сода бикарбона да отстојат најмалку пет минути. Откако ќе се смири пената, можете повторно да го исплакнете мијалникот. Ако мијалникот с still уште изгледа особено валкан или растворот од сода бикарбона/оцет станува кафеав, можеби ќе треба повторно да ги повторите претходните чекори.

Чекор 6: Исушете го мијалникот

Откако ќе го исчистите мијалникот, исушете го со крпа. Мијалникот секогаш треба да се избрише сув после чистење, бидејќи се појавуваат дамки од вода.

Чекор 7: Задушете го мијалникот

Конечно, последниот чекор за да го направите вашиот мијалник да изгледа одлично е да го испуштите мијалникот користејќи крпа и неколку капки маслиново масло. Ова ќе додаде сјај на челикот, како и ќе создаде заштитен слој за да го одржите мијалникот почист подолго.

Финале мисли

Како што можете да видите, готовиот мијалник е многу почист од оригиналот. Избришете го мијалникот секој пат кога го користите и направете длабоко чистење на секои неколку недели. Вашиот мијалник ќе биде сјаен, добро одржуван и полесно ќе се чисти во иднина.

 

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X