Барај Барај Мапа

Зошто мојата славина сè уште капе откако е исклучена - решена

КласификацијаВодич за славина 5156 0

што предизвикува капнување на кран

Навистина е главоболка што славина сепак капе откако ќе се исклучи. Ако ја имате истата мака, овој пост е соодветен за вас. За да го поправам, направив многу истражувања за причината за славината славина. Еве го резимето и се надевам дека може да ви помогне.

Всушност, ако славината сè уште капе или течеше од излезот на вода откако ќе ја исклучите, виновникот е обично неисправна компонента на стеблото или кертриџот. Механизмот во куќиштето на вентилот на славината се нарекува стебло или калем на вентилот, кој се користи како мрежен стоп вентил.

Сепак, причините за капење од славината може да варираат од различни видови кран. Значи, да продолжиме со читање и да ги разгледаме подетално другите можни причини за капење од чешмата.

Причини за капење на славина

Измиена мијалник

Ова е најчестата причина за слабеење на славина далеку. Еве, капнувањето е од изливот. Понатаму, ова исто така може да се случи во славините за компресија.

Оштетен О-прстен

Ако капењето е под или околу рачката, најверојатно е предизвикано од оштетен О-прстен. Тоа е диск фиксиран на завртката за стеблото и се користи за фиксирање на рачката на славината. Исто така, ова издание е специфично за славините со касети.

Кодираното вентилно седиште

Седиштето на вентилот е поврзано со славината и излезот на вода. Кога седиштето на вентилот кородира, славината почнува да капе околу или под рачката. Обично, акумулацијата на талог ќе предизвика оваа состојба. Повременото чистење ќе биде превентивна мерка.

Излитена касета

Истрошениот кертриџ може да биде причина за капе од славината. Влезните и излезните заптивки на кертриџот за филтрирање ќе се истрошат со текот на времето поради акумулацијата на наслаги. Покрај тоа, овој тип на истекување се јавува само на славината на касетата.

Неправилен притисок на вода

Иако е редок, флуктуирачкиот притисок на водата може да предизвика и капе на чешмата. Покрај тоа, оваа неправилност на притисокот на водата може да предизвика поголеми проблеми. Затоа, ако проблемот продолжи, најдобро е да го известите вашиот локален снабдувач со вода.

Поправање на тапа за капење

Јас препорачувам професионален водоводџија за работата. Сепак, можете сами да ја завршите работата, бидејќи не е толку комплицирана. На крајот на краиштата, може да биде и забавно.

Вашата славина оди во еден од четирите типа на славини таму. Тие се компресија, керамички диск, кертриџ и топчеста славина. Секој има свои заменски делови и методи за поправка.

Пред да започнете, исклучете го снабдувањето со вода на тапа. Најверојатно ќе го пронајдете под мијалникот. Следно, проверете дали сте го приклучиле мозоци во мијалникот. Ако мијалникот нема приклучок, можете да користите крпа или килим. Ова е да бидете сигурни дека нема делови одат надолу. Сега сте подготвени да започнете.

Славина за компресија

Чешма за компресија обично има две рачки. Едниот за топол, а другиот за студ. Исто така, рачките обично се извртуваат за да се отвори или затвори протокот на вода. Но, другите три типа на славини имаат една рачка или ротирачка рака за да се контролира и топла и ладна вода.

Прво, отстранете ја секоја рачка. Понекогаш можеби ќе треба да ја извадите рачката, а потоа да одвртите. Следно, користете клуч и извадете ја навртката. Под него, ќе го најдете стеблото што седи на О-прстенот, а за возврат седи на мијачот на седиштата.

Мијалникот на седиштата може да се истроши со тек на време, бидејќи е изработен од гума. Ако вашата тапа се капе од плунката. Ова е најверојатно причината за тоа. Но, ако капењето е од околу рачките, ќе треба да го замените прстенот О.

Чешма со керамички диск

Првиот чекор е да ја отстраните шолјата за ескет со одвртување и отстранување на рачката. Потоа, одвртете го и извадете го цилиндерот за диск. Beе можете да го идентификувате гледајќи ја неговата долна страна, каде што ќе видите неколку неопренови заптивки.

Однесете го дискот што го извадивте во продавницата за градежни работи и добијте ја точната замена. Потоа, поставете го керамичкиот диск точно од каде го тргнавте. После тоа, склопете ја рачката како што беше.

Важно е да ја вклучите водата многу бавно. Ако дозволите водата да тече премногу силно може да го оштети керамичкиот диск.

Славина за кертриџ

Отшрафете ја и извадете ја рачката со навалување наназад. Понекогаш, можеби ќе треба прво да го pryиркате декоративниот капак. Следно, извадете го потпорниот клип ако е потребно. Обично е направен од пластика и го држи кертриџот на место. Можете да користите клешти за да го отстраните. После тоа, повлечете ја касетата на начин да седи исправено нагоре. Ова е обично положбата кога водата е целосно отворена.

Сега, извадете го изливот и оставете го настрана и лоцирајте ги прстените О. Исечете ги старите О-прстени со помош на нож. Осигурете се да ги премачкате новите О-прстени со маснотија од водоводџија пред да ги инсталирате. Откако ќе ги замените прстените О, соберете ја повторно рачката и тоа е тоа.

Топчеста славина

Топчестите славини имаат многу делови на кои можеби им треба замена. И, на некои од овие делови ќе им бидат потребни и специјализирани. Така, препорачливо е да купите комплет за замена. Овие се ефтини и ги има со сите потребни алатки. И, тие се достапни во повеќето продавници за поправки на домови. Користењето на таков комплет ќе помогне да се замени склопот на камеричката славина, а не целата славина.

Започнете со отстранување на рачката и ставање настрана. Следно, со помош на клешти отстранете го капачето и јаката. После тоа, користете ја алатката дадена во комплет за замена за да ја олабавите камерата на славината. И, извадете ја камерата, подлошката и топката. Потоа, извадете ги влезните заптивки и пружините со помош на иглички клешти за нос.

Отстранете ги прстените О со отсекување на старите. Пред да инсталирате нови, не заборавајте да ставите маст за водоводџија. Инсталирајте ги новите пружини, седиштето на вентилот и подлошките за перење, што беа заедно со комплетот за замена. После тоа, повторно соберете го целиот дел и, конечно, рачката. Запомнете дека редоследот на составување е обратен на отстранувањето.

Одржување на вашата тапа

Генерално, на чешмите им е потребно многу малку одржување. Ова важи особено за чешмите направени од водечките производители. Дури и да е така, можеби ќе треба од време на време да давате добар сјај.

За да му дадете убав сјај на славината, можете да користите средство за чистење прозорци или сапун на мека крпа. Избегнувајте употреба на челична волна или груби влошки за сапуница со тврди влакна за чистење на славината бидејќи може да ја уништи нејзината завршница. Пред да користите средство за чистење, прочитајте ги упатствата за да видите дали е соодветно за вашата славина.

За чистење на мат-завршени славини, можете да користите аеросол или течен лак за мебел. Покрај тоа, лакот за мебел дава убав униформен изглед и штити од отпечатоци од прсти. Ова се должи на силиконското масло кое се наоѓа во лакот.

Ако сте во област со тврда вода, најверојатно веќе се соочувате со нејзините предизвици. Иако може да биде богата со минерална содржина, може да има и да ја заглави тапа и да се исцеди. Можете да се ослободите од овие минерални наслаги со помош на оцет. Да се ​​елаборира понатаму, можете да ги натопите деловите во тапа во оцет најмалку четири часа. Потоа, можете да ги измиете седиментите со четка за заби.

Од време на време на вашата славина може да бидат потребни мали поправки. Заеднички индикатор дека вашата славина има потреба од помали поправки е кога ќе почне да капе. Во повеќето случаи, помалите поправки генерално се поврзани со менување на пружините и подлошките. Како што видовте погоре, постојат четири типа на славини и секоја од нив има свој начин на поправка.

Како заклучок, постојат некои типови чешми кои доаѓаат запечатени. Оттука, тие не можат да се отстранат. Во такви ситуации, единствената опција е да ја замените целата единица. Кога ќе замените, проверете дали станува збор за модел што може да се отстрани.

Поврзани прашања

Зошто мојата нова славина капе по исклучувањето?

Иако е редок, можно е вашата нова тапа да има неисправни заптивки, подлошки или прстени. Откако ќе го идентификувате изворот на капнување, можете да се обидете да го замените соодветниот дел. Или, уште подобро би било да ја вратите славината и да добиете замена.

Кога треба да ја пуштам славината да капе?

Ако температурата падне под 28 степени најмалку 4 часа, можете да ја оставите славината да капе за да спречите смрзнување. Ова обично се применува само на славини на отворено.

Колку вода троши славината што капе?

Според USGS(Геолошки истражувања на Соединетите држави), приближно 15,140 капки од славината сочинуваат еден галон вода. Понатаму, ако тапа капеше еднаш на секои секунди секој ден, ќе беа потребни четири и пол часа да се направи еден галон.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X