Барај Барај Мапа

Како да направите рачка со тапа, свртете ја другата насока

КласификацијаВодич за славина 1470 0

Како да направите рачка со тапа, свртете ја другата насока

како да направите рачка за славина свртете ја другата насока

Без разлика дали е топло или ладно, традиционалната славина секогаш се отвора спротивно од стрелките на часовникот. Како што вели поговорката, „лево лабаво, десно тесно“. Исто како завртка, свртете лево за да се олабави, и свртете надесно за да се затегнете. Меѓутоа, проблемот настанува кога рачката на двете славини работи во спротивна насока една од друга. За да го поправите, се препорачува да ја смените насоката на рачката на тапа. Сега да започнеме со деталниот водич како да направите рачка за славина свртете ја другата насока.

Потребни алатки за промена на насоката на рачката на славината

 • Одвртувач
 • Прилагодлив клуч или клешта со спојување
 • Ален клуч (опционално)
 • пешкир

Детални чекори за тоа како да ја смените насоката на рачката на тапа

Пред сè, треба да го исклучите снабдувањето со топла и ладна вода на славината со која се занимавате. Проверете дали водата е исклучена со вртење на копчињата за греење и ладење и проверка на протокот на вода. Откако ќе потврдите дека водата нема да ве изненади на половина пат од проектот, можете да започнете.

Ставете крпа на дното на мијалникот за да спречите лабави делови да избегаат од одводот. Отстранете го украсното копче или капакот од славината. Користете шрафцигер или Ален клуч за да ја извадите завртката што ја прицврстува рачката на шипката на патронот. Завртките за прицврстување исто така може да се распоредат во близина на основата на рачката. Откако ќе ги извадите завртките, извадете ја рачката.

Користете клешти за спојување на лизгање или прилагодлив клуч за олабавување и отстранување на навртката за прицврстување на патронот. Фатете го стеблото и нежно истресете го од телото на вентилот на славината.

Сега, ротирајте ја касетата со мастило за 180 степени. На страната на касетата со мастило има две етикети. Порамнете ги овие две јазичиња со жлебовите во усната на телото на вентилот. Внимателно вметнете ја касетата со мастило на своето место.

По повторното инсталирање на јадрото на вентилот во телото на вентилот, зашрафете го прстенот за прицврстување и затегнете го со прилагодлив клуч или клешта за лизгачки спој, повторно инсталирајте ја рачката на стеблото на јадрото на вентилот, а потоа фиксирајте го на своето место со завртки. Цврсто притиснете го украсниот капак на своето место за да го замените украсниот капак.

Сега кога го завршивте вашиот проект, време е да видите дали вашите напори се ефективни. Проверете дали вашето породување е успешно со вклучување на снабдувањето со топла и ладна вода и проверете дали рачката или рачката работат правилно. Потврдете дека рачката е свртена во саканата насока. Ако е така, честитки, го решивте овој проблем!

Крајна Линија

Можете лесно да ги примените овие техники секогаш кога ќе наидете на проблеми со насоката на рачката на славината. Водич за тоа како да ја свртите рачката на славината во друга насока ќе ви помогне да го решите проблемот.

Меѓутоа, ако користите стара верзија на рачката на славината со седиште наместо кертриџот, мора да ги замените. Во спротивно, нема да можете правилно да го преориентирате правецот на вртење. Покрај тоа, можете да размислите за вртење на неговите нишки во насоката што ја сакате. Ако не работи, замената на рачката на славината е вашиот последен избор.

 

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X