Барај Барај Мапа

Како да исчистите аератор на чешма во кујна или бања

КласификацијаВодич за славина 542 0

Како да исчистите аератор на чешма во кујна или бања

како да се исчисти чешмата аератор

Аераторот на чешмата е мал, тркалезен уред кој може да испрска вода без прскање. Аераторите обично создаваат мешавина од вода и воздух, што го прави потокот помазен. Меѓутоа, аераторите може да се затнат со минерални наслаги, што ќе доведе до низок проток на вода или непостојан проток. Во овој случај, треба да го исчистите аераторот од чешмата. Овој пост ги опфаќа деталните чекори за да исчистете го аераторот на чешмата во кујната или бањата за вашиот референца.

Потребни алатки за чистење на чешмата аератор

Како што се вели, занаетчијата мора да ги изостри своите алатки за да ја заврши својата работа. Значи, пред да го исчистите аераторот од чешмата, треба однапред да подготвите некои алатки. Еве што ви треба:

 • Клешти за заклучување канали
 • Мал шрафцигер
 • Игла за шиење
 • Четка за заби
 • материјали
 • Маскирање лента
 • Хартија клип
 • оцет

Целосен водич за тоа како да го исчистите аераторот на чешмата

Чекор 1: Отстранете го аераторот

Држете го аераторот со раката, олабавете го во насока на стрелките на часовникот (гледајќи надолу одозгора) и отстранете го од крајот на млазницата на тапа. Ако аераторот е заглавен и не може да се сврти, користете клешти (по можност клешти за слот) внимателно олабавете го. Не притискајте ги клештите силно, инаку аераторот може да се оштети. Некои аератори се направени од пластика и лесно се кршат.

Совети: Завиткајте ги вилиците на клештите со лента за да спречите гребење на површината на аераторот.

Чекор 2: Проверете дали има наслаги и остатоци

Користете го малиот прст или мал шрафцигер за да проверите дали има делови во устата на тапа што може да се заглавени внатре. Ако се заглавени во наоѓалишта на минерали, можеби ќе треба да ги извадите деловите со шрафцигер. Покрај тоа, отстранете ги депозитите или остатоците од млазницата.

Чекор 3: Расклопите и исчистете ги деловите

Користете чепкалки за заби или спојници за хартија за расклопување на аераторот и обрнете внимание на вклопувањето на секој дел. Исплакнете ги сите големи наноси. Ако видите запушена дупка на екранот или други делови, користете спојувалка или игла за шиење за да ја отстраните.

Чекор 4: Потопете ги деловите во оцет

Потопете ги екраните и другите делови на аераторот во оцет за да ги растворите минералните наслаги (скала). Најдобро е деловите да се впијат во оцет преку ноќ, но барем додека талозите не се доволно меки за да се отстранат со четка за заби или чепкалка за заби.

Чекор 5: Исплакнете го и повторно составете го аераторот

Пуштете ја славината неколку секунди за да ги исплакнете лабавите остатоци, но бидете внимателни: водата ќе испрска и може да испрска од мијалникот. Повторно соберете ги деловите за аератор по оригинален редослед.

Чекор 6: Повторно поврзете го аераторот

Зашрафете го аераторот назад кон изливот, свртете го спротивно од стрелките на часовникот (гледано одозгора) и затегнете го со рака колку што е можно повеќе. Оставете ја водата да провери дали има протекување. Ако водата тече од аераторот, користете клешти за да го затегнете аераторот уште малку. Тоа е се.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X