Барај Барај Мапа

Како да изберете добра чешма за кујната - Водич за купување славина за кујна

КласификацијаВодич за славина 6812 0
како да изберете вистинска славина на кујна

како да изберете вистинска славина на кујна

Незгодно е да изберете соодветна славина. Разновидноста на стилови, материјали, завршни работи и цени може да биде огромна. Тапа е удар во вашата кујна и затоа е значајно да изберете соодветна славина за вашата кујна. Еве седум фактори кои вреди да се земат предвид при изборот на кујнска славина.

Покрај тоа, постојат многу други фактори кои треба да се земат предвид. Ајде да ги прегледаме деталите подолу. Ако сте во фаза на дизајнирање, прво треба да размислите да ја изберете славината. Потоа, одговарајте на остатокот од кујната со нејзиниот стил и завршница.

Но, ако барате замена, треба да го разгледате следново.

Тапа Тип на планина

Пред да започнете со избор на славина, ќе треба да знаете дали вашиот прицврстувач се монтира на мијалникот или на theидот. И двајцата имаат свој специфичен вид на дизајни. Попопуларните од двете се оние монтирани на мијалникот (исто така наречени монтирани на палубата). Оттука, тие имаат поширок опсег за избор.

Број на дупки во мијалникот

Ако тапа е монтирана на палуба, забележете го бројот на дупки во мијалникот што се користи за монтирање на тела. Во принцип, ќе најдете славини направени за мијалници со дупки што се движат од една до четири.

Со помош на ескопски плочи или плочи на палубата, можете да монтирате славина за која требаат помалку дупки до мијалник со повеќе дупки. Да речеме, на пример, вашиот мијалник има четири дупки и на тапа ви треба само една дупка. Во овој случај, можете да користите плоча за палуба за да ги покриете дополнителните дупки. Покрај тоа, можете да користите ескотека или дури и диспензер за сапун за да покриете единствена дополнителна дупка.

Справи со тип

Опциите за рачки се или рачки или вкрстени рачки. Нивоата даваат помодерен изглед додека вкрстените рачки даваат винтиџ изглед.

Нивоата даваат посовремен изглед. Обично, славините доаѓаат со единечни или двојни лостови. Една единствена лост може да меша топла и ладна вода, како што се во славини од топчести или касети. Во исто време, ќе најдете славини со две лостови исто така. Едниот за топла вода и другиот за ладна вода.

Крстните рачки се скоро секогаш тип на рачка за славините за компресија. Општо земено, вкрстените рачки даваат винтиџ изглед, но исто така и повеќе склони кон протекување. За разлика од лостовите, ќе ви требаат две вкрстени рачки за мешање на топла и ладна вода.

Опции за распрскувач

Распрскувачите станаа суштински дел од современата кујна. Да се ​​има вистински распрскувач може да го олесни животот кога станува збор за правење садови или плакнење на производи. Некои распрскувачи доаѓаат прицврстени на славината, додека други доаѓаат како посебен спој.

Најчестите видови распрскувачи се распрскувач за влечење, повлекување и страничен распрскувач. Додека првите две доаѓаат прицврстени на славината, страничниот распрскувач доаѓа како посебна единица.

Влече надолу

Распрскувачот во славината за влечење се прицврстува на прицврстувачот свртен надолу. Можете да го повлечете стапчето за прскање надолу, давајќи ви продолжен дострел до мијалникот. Овој тип кујнски славина се чини дека е најпопуларен за време на ова пишување.

Извлечете

Извлечни кујнски славини доаѓаат со распрскувачот прикачен на тела. Тие имаат пократки прскања во споредба со влечните типови. Исто така, стапчето за прскање овозможува поголема флексибилност и е помалку прскано. И, исто така, помага да заштедите простор.

Страна распрскувач

Страничниот распрскувач доаѓа како посебен прибор монтиран на мијалникот. Предноста што ја има овој вид распрскувач во однос на другите е можноста да се користи спрејот додека е вклучена славината. Покрај тоа, тој е идеален за тешки кујни.

Висина на лакот

Постојат два вида лакови од кои можете да изберете. Едниот е високиот лак, што е околу 8 до 10 инчи над мијалникот. И, другиот е нискиот лак, што е од 3 до 8 инчи над мијалникот.

Славините со висок лак се идеални за тешка употреба. Ако ви треба многу растојание помеѓу мијалникот и славината, треба да одите по модел со висок лак. За да можете да одите на тапа за кујна со висок лак, мора да го земете предвид и просторот над мијалникот.

Славините со низок лак се совршени за помали мијалници и простори. И, исто така, ако не сакате славината да биде центар на атракција, славина од низок лак би имала смисла.

Стил и финиш

Стилот на тапа и финишот има големо влијание врз тоа како изгледа вашата кујна. Можете да одите на модерен стил со контроли чувствителни на допир. Или, посовремен изглед. Или дури, гроздобер изглед со вкрстени рачки исто така.

Ако дизајнирате сосема нова кујна, имате слобода да ја изберете славината според вашата тема. Ако е така, прво треба да ја изберете славината, потоа мијалникот, а потоа и остатокот од кујната.

Ако ја заменувате постоечката славина, можете да се обидете да го промените стилот. Јас би ве советувал да се држите до истиот финиш, освен ако не планирате да го промените изгледот на вашата кујна.

Тапаните доаѓаат во следните финиши:

 • Chrome
 • Четкан хром
 • Никел
 • Брусен никел
 • Нерѓосувачки
 • Бронзена
 • Црна
 • Мат црна
 • Бела
 • Златна
 • месинг

Не сите модели доаѓаат во сите завршни работи. Значи, ќе мора да бидете сигурни дека вашиот претпочитан стил на славина доаѓа во финишот што го барате.

Цена

Колку сте подготвени да потрошите за вашата нова кујна кран? Цените може да се движат од под 25 до над 5,000 УСД. Квалитетот исто така може да варира во зависност од цената. Во секој случај, би рекол дека треба да најдете пристојна славина на кујна од 200 до 400 долари.

Како и во повеќето случаи, цените се одразуваат на издржливоста и сигурноста. Би било паметно да изберете едно од врвните имиња за славини.

Крајна Линија

Покрај тоа, постојат многу други фактори кои вреди да се земат предвид, како што се брендовите и формата. Како и да е, тоа is вреди на време да одберете соодветна славина за вашата кујна. тука се различни видови на неверојатни славини за кујна за ваш избор и дефинитивно можете да изберете соодветна кујна кран.

Поврзани прашања

Може ли да инсталирам славина од една дупка во мијалник со три дупки?

Да ти можеш. Coverе треба да користите плоча за палуба (ескотека) за да ги покриете дополнителните дупки. Можете да користите плочи за покривање со една дупка за да ги покриете дупките што се подалеку.

Како да ја изберам вистинската висина на славината за мојата кујна?

Ако имате плиток мијалник, користете пократка славина за да избегнете прскање. Ако користите високи тенџериња и тави, подобро ви е со повисока славина. Исто така, ако имате ограничен простор над мијалникот, логично е да одите по пократка славина.

Може ли сам да ја заменам славината?

Да ти можеш. Погледнете ги упатствата за инсталација на производителот. Исто така, проверете дали ги имате вистинските алатки за работата.

Колку трае кујната славина? 

Може да очекувате модерна славина да трае околу 15-20 години. Сепак, постојат некои случаи кога славините живееја изминативе 35 години без никакви проблеми.

Кој е најдобриот начин да ја исчистам славината од кујната?

Можете да користите оцет или лимон за да ја исчистите славината од вашата кујна без да ја оштетите. Користењето лимони ќе ви донесе дополнителна корист од тоа да ја оставите кујната мирисна.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X