Барај Барај Мапа

Како функционира тапа за кујна?

КласификацијаВодич за славина 7029 0

како функционира славина на кујна

Дали некогаш сте се запрашале како функционира славина за кујна? Ако сте curубопитни за ова, вие сте на вистинското место! Во овој пост, ќе споделиме со вас како функционира славината на кујната и неколку проблеми поврзани со кујнските славини.

Всушност, принципот на работа на влезната кујна од славината е ист како и секоја друга славина, освен што има дополнителна функција, односно главата на прскалката може да се оддели и да се повлече надолу за да се добие поголема флексибилност и да се прошири во кујната мијалник.

Кујнските славини поминаа долг пат. Поновите кујнски славини се повеќе футуристички од кога било. Од сензори на допир до автоматска контрола на проток, модерните славини го олеснуваат животот. Ајде внимателно да ја разгледаме славината за повлекување и како всушност работи работи за повлекување на тапа.

1. Вовед во повлекување на кујнски славини

Она што ја прави славината за повлекување толку посебна е можноста да се оддели главата за прскање и да се повлече надолу во мијалникот. Сакана од милиони сопственици на куќи, оваа одлика ви овозможува ефикасно да работите во мијалникот. Во комбинација со сензори за допир и движење, исто така може да ви помогне да заштедите вода. Покрај тоа, овие генијални пронајдоци донесоа и дополнителни изненадувања.

Купската славина за повлекување работи така што дозволува главата за прскање да се протега надолу во мијалникот. Можете да ја користите единствената рачка за да ја отворите водата како и обично. Во исто време, можете да ја користите истата рачка за да мешате топла и ладна вода. Водата од рачката тече назад до главната единица на контролорот под мијалникот. После тоа, водата се турка назад до влечното црево и излегува од прскалката.

Можете да го повлечете распрскувачот неколку инчи надолу за да стигнете до дополнителна рака во мијалникот. Оваа флексибилност го прави миењето на садовите ветер. Кога ќе ја повлечете млазницата надолу, ќе почувствувате мал отпор. Тешкиот предмет на цревото под мијалникот го создава овој отпор. Затоа, кога ќе ја ослободите млазницата, таа ќе се врати во првобитната форма и кликнете на место со помош на магнетот. Во некои модели, тоа е пружина што ја повлекува млазницата, наместо тежок предмет прикачен на цревото под мијалникот.

Друга карактеристика на кујнската славина за повлекување е можноста за ротирање. За жал, не сите модели можат да се ротираат на цели 360 степени. Кога треба да оставите повеќе простор во мијалникот, предностите на ова се очигледни.

Серијата без допир носи технолошки скок во славината на кујната. Тие се опремени со сензори за допир и детектори за движење за вклучување или исклучување на водата. Купската славина за повлекување брзо се развива. Како што се движиме во иднината, нашите кујнски славини стануваат сè поинтелигентни. Следната генерација на кујнски славини ќе има повеќе функции отколку што се сега.

2. Делови од кујнски славини

делови од славина за кујна

Делови како што се нумерирани погоре:

 1. Држач за прскање
 2. Цревото
 3. Склоп за спреј (2.2 gpm / 8.3 L)
 4. Склоп за спреј (1.5 gpm / 5.7 L)
 5. тежини
 6. Комплет за монтирање
 7. Escutcheon & кит
 8. Запечати
 9. Капаче Ескутчеон
 10. Комплет за рачки
 11. Комплет за копчиња и завртки
 12. Касети завртки
 13. Кертриџ

Горенаведените детали се за американска стандардна единица за контрола на кујната за повлекување. Останатите модели изгледаат слично, освен за дополнителни варијации и софистицираност.

3. Проблеми со повлекување на кујнски славини

Модерните кујнски славини за повлекување направени од врвните брендови се цврсти и цврсти. Сепак, постојат неколку вообичаени поплаки како што не се повлекува главата за прскање или дека се повлекува многу силно. И, понекогаш исто така може да слушнете за пад на притисокот на водата.

Кога и да ја повлечете главата за прскање надолу, тежината прикачена на цревото под мијалникот се повлекува надолу. Ова е причината зошто млазницата се повлекува назад. Во повеќето случаи, ова движење ќе биде прекинато поради некои препреки под мијалникот. Кога патеката на цревото е ограничена, млазницата нема да се повлече. Брзиот начин да се реши овој проблем е да бидете сигурни дека ништо не му пречи на цревото.

Иако редок, друг проблем што често го слушате е тоа што млазницата се повлекува многу силно. Ова се случува кога има многу триење помеѓу тежината и цревото под мијалникот. Решението за овој проблем е да се користи масло за подмачкување на цревото. Употребата на минерално масло се чини добро решение бидејќи може да го одржи подмачкувањето подолго време без да го оштети цревото.

Некои луѓе велат дека имаат помал притисок при употреба на кујнска славина. Ова е затоа што славината на кујната што се повлекува има висок заоблен излив. Сепак, тоа влијае само на уредите кои биле погодени од слаб притисок на вода. Затоа, ве молиме, осигурете се дека водата што тече во тела одржува добар притисок за да се избегне овој проблем.

4. Крајна линија

Како заклучок, горенаведените се однесуваат на воведувањето во тапанот на кујната и како функционира славината на кујната. Добрата славина од кујната игра важна улога во вашата кујна. Кликнете овде за да ја пронајдете совршената славина за кујна за убаво реновирање.

 

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X