kërkim Kerko Site

Zgjedhur nga NASA, këto tri tualete po shkojnë në Hënë!

KlasifikimBlog 2099 0

Kuzhina dhe banja. Titujt e kuzhinës dhe banjës.

Më 22 tetor, NASA njoftoi rezultatet e konkursit, i cili rezultoi në zgjedhjen e tre "tualeteve hënor", me çmimin e parë prej $ 20,000 që i shkoi fituesit. Çmimet në të holla u dhanë dy hyrjeve të tjera. Një nga shënimet fituese ishte nga një projektues Deliffy, duke e bërë Deliffy të vetmen kompani të banjove që fitoi çmimin.

 

shu Çmimi i Parë

Projektuar me Ndihmën e Astronautëve Femra 

Tualeti hapësinor fitues i çmimit të parë u krijua nga ekipi i dizajnit të banjës Translunar Hypercritical Repository 1 (THRONE), i udhëhequr nga inxhinieri i Uashingtonit Boone Davidson, dhe modeli i tualetit u bazua në këshillat e ish-astronautes femër Susan Helms.

Maket i Hyrjes Fituese të Çmimit të Parë

Susan Helms është një ish-astronaut femër e NASA-s e cila ka punuar në një nga anijet që pushoi së funksionuari në vitin 2011. Ajo i tha ekipit të dizajnit të tualetit se astronautët femra e kanë më të vështirë duke përdorur tualetin në krahasim me astronautët meshkuj të cilët thjesht mund të përdorin një gyp për të thithur. urina larg. Për këtë arsye, THRONE projektoi Tualetin Hapësinor, i cili zgjidh problemin e astronauteve femra që kanë vështirësi në përdorimin e tualetit në hapësirë ​​duke ridizenjuar pajisjen në formë gyp për t’iu përshtatur më mirë trupit të femrës.

Susan Helms, ish-Astronautja Femër e NASA-s

Përveç kësaj, ndryshe nga tualetet konvencionale që përdorin një pompë vakumi, ekipi THRONE projektoi tualetin për të përdorur një tifoz pa tehe për të larguar jashtëqitjet dhe e vendosi atë në një qese të veçantë koleksioni për të zvogëluar kontaktin e astronautit me jashtëqitjet.

 

shu Çmimi i dytë Pri Çmimi i dytë

Lënda fekale mund të ftohet në frigorifer dhe të kthehet përsëri në tokë 

Çmimi i dytë shkoi për një tualet të palosshëm të dizajnuar nga Thatcher Cardon dhe Dave Morse. Thatcher Cardon është një kolonel dhe kirurg fluturimi i Forcave Ajrore të SHBA i cili më parë fitoi HeroX Space Potty Challenge në 2017.

ndeshjeve

Kjo tualet ka një sedilje fikse të tualetit me një vrimë të futur në të, në të cilën është futur një shtrat ose një shufër sanitare për jashtëqitje, dhe kur ndodh defekimi, një tifoz i vogël tërheq jashtëqitjen në një qese mbledhëse, e cila mund të ngrihet dhe ruhet derisa të është kthyer në Tokë. Meqenëse ky sistem tualeti nuk peshon shumë, zvogëlon peshën e sistemit të uljes hënore.

Jashtëqitja derdhet në një thes mbledhës

 

shu Çmimi i tretë

Projektuar nga Deliffy 

Fituesi i çmimit të tretë është Tualeti Hapësinor nga stilistja Triffy Franziska Wülker. Tualeti ka një strukturë të optimizuar të formës dhe thuhet se është i rehatshëm për burrat dhe gratë. Meqenëse stacioni hapësinor nuk ka gravitet, tualeti përdor një centrifugë të veçantë për të thithur jashtëqitjen, për ta kompresuar atë dhe më pas për ta ruajtur në një rezervuar përmes një transportuesi në formë spirale. Tualeti gjithashtu ka një filtër për të siguruar që aromat dhe bakteret të mos rrjedhin në kabinën. Për më tepër, sistemi i pompimit të tualetit është vetë-funksional dhe funksionon në rast të ndërprerjes së energjisë, duke iu përshtatur emergjencave të ndryshme të stacionit hapësinor.

Dizajni i Tualetit Hapësinor Deliffy

Dizenjuesja Franziska Wülker

Tualeti përdor një teknologji origjinale të zhvilluar nga Trifi për të mbajtur peshën dhe konsumin e energjisë shumë poshtë standardeve të vendosura nga NASA. Gjithashtu në dizajn, dizajnerët përdorën softuerin e dizajnit për industrinë e automobilave, hapësirën ajrore, etj., I cili mund të simulojë realisht kushtet e rrjedhës së ujit, dhe i cili u përdor gjithashtu për zhvillimin e teknologjisë Trifi Rimless. Thomas Stammel, Kryeshefi i Teknologjisë i Trifi, tha se kompania është krenare që FranziskaWülker ishte në gjendje të projektojë tualetin, i cili është një dëshmi e udhëheqjes së Trifit në teknologjinë e tualetit.

 

Astronautët në hënë në vitin 2024 mund të përdorin tualete të reja 

Në tetor të këtij viti, NASA njoftoi aranzhimet e fundit për programin hënor "Artemis", të planifikuar për të dërguar gruan e parë dhe burrin e dytë në hënë në 2024. I gjithë plani në tre hapa, pritet të kushtojë 28 miliardë dollarë, nga të cilat 16 miliardë dollarë për zhvillimin e modulit hënor.

Informacioni zbuloi se kur astronautët u ulën për herë të parë në Hënë në Dhjetor 1972, NASA nuk projektoi një tualet të përshtatshëm për ta, kështu që vetëm pelenat mund të përdoreshin në atë kohë. Megjithëse NASA më vonë projektoi një tualet të veçantë për stacionin hapësinor, por astronautët kanë qenë prej kohësh kryesisht meshkuj, duke përfshirë stacionin hapësinor, anijen, kostumet hapësinore, etj. Për të krijuar një perspektivë mashkullore. Sidoqoftë, numri i astronautëve femra nga vende të ndryshme është rritur në vitet e fundit, dhe NASA gjithashtu synon të dërgojë astronaute femra në Hënë për katër vjet. Për këtë qëllim, duhet të ekzistojë që të takohen astronautë meshkuj dhe femra jashtë tualetit të Tokës.

Astronautët japonezë mirëmbajnë tualetet për hapësirë

Astronautët Amerikanë po studiojnë tualetet hapësinore.

Në fakt, tualete të tilla hapësinore janë tashmë në përdorim në disa stacione hapësinore ndërkombëtare, por këto produkte janë krijuar vetëm për mikrogravitet, kështu që zhvillimi i tualeteve hapësinore për përdorim në hënë u bë i pashmangshëm. Pikërisht në këtë sfond lindi Gara e Tualeteve Hapësinore e NASA-s dhe ne besojmë se astronautët së shpejti do të jenë në gjendje të përdorin këto tualete fituese.

Previous :: Next:
Klikoni për të anulluar përgjigjen
  展开 更多
  Mirëseerdhët në faqen zyrtare të WOWOW FAUCET

  Duke u ngarkuar ...

  Zgjidhni monedhën tuaj
  USDDollarit amerikan (SHBA)
  EUR euro

  Shporte

  X

  Historia e Shfletimit

  X