kërkim Kerko Site

Si të veproni nëse dushi bllokohet përsëri? Mos nxito! Përdoreni atë për të zhytur ... Një mrekulli! Nxitoni t'u tregoni blerësve tuaj!

KlasifikimBlog 9071 0

Shkolla e Biznesit të Banjës 2020-11-24

Dush, ne e përdorim çdo ditë. Por a keni zbuluar që koka e re e përdorur për një periudhë kohe është plot me njolla të shkallës së verdhë? Kjo jo vetëm që duket shumë e ndyrë por ndikon edhe në ujin që del nga dushi. Pavarësisht nëse fshihet me një leckë ose furçë, pas shumë përpjekjesh, shkalla është ende e vështirë për t'u pastruar. Në këtë pikë, çfarë të bëjmë? Mos nxito! Vajza tjetër e banjës t'ju mësojë disa metoda të thjeshta

 

Koka e dushit është e bllokuar, mashtrimi i zgjidhjes.

Koka e dushit do të bllokohet pas një periudhe të gjatë përdorimi. Kjo është shumë e natyrshme. Kjo nuk do të thotë që koka e dushit është prishur, mos u shqetësoni, nuk ka absolutisht nevojë për të blerë një të re. Kjo është kryesisht për shkak të shkallës së gëlqeres që ndodh pas një periudhe të gjatë të shkarkimit të ujit. Thjesht duhet të çmontoni kokën e dushit për pastrim.

1 、 Pas një kohe të gjatë të shkarkimit të ujit, është e vështirë për disa objekte të grimcuara në tubin e hyrjes ose ujin e rubinetit të dalin nga vrima e daljes, dhe do të jetë e lehtë të bllokohet vrima e daljes. Hiqeni kokën e dushit dhe shkundni butësisht hyrjen e ujit drejt pjesës së poshtme për të derdhur mbeturinat brenda. Kujdesuni të ruani aksesorët kur çmontoni grykën.

2, zgjidhni një enë që mund të vendosë hundën, hidhni uthull të bardhë, pastrues enësh tualeti ose pastrues special për shkallët e gëlqeres, një acid të dobët. Vendosni grykën në fund të thithjes së ujit për një periudhë kohe (1 orë është e përshtatshme), përdorni një furçë të vogël dhëmbësh ose furçë tjetër të pastër për ta larë dhe më pas vendosni ujin për ta shpëlarë.

3, pas shpëlarjes së ujit, fshijeni me një leckë rreth vrimës së ujit dhe sipërfaqes së shkallës. Takoni depozitat më "kokëfortë", mos përdorni gjilpërë. Gërvisht me thonj derisa të bie, dhe më pas pastroje me një leckë.

 

Metodat e Mirëmbajtjes së Dushit

1, përdorimi i temperaturës së ambientit nuk duhet të kalojë 70 gradë Celsius. Temperatura e lartë dhe drita ultraviolet do të përshpejtojnë shumë plakjen e dushit, do të shkurtojnë jetën e shërbimit të dushit, kështu që instalimi i dushit të jetë sa më larg banjës dhe burimeve të tjera elektrike të nxehtësisë. Dushi nuk mund të instalohet në shiritin e banjës direkt poshtë, dhe distanca duhet të jetë më shumë se 60CM.

2, në fushën e cilësisë së ujit të fortë, ju lutem provoni të përdorni dushin me grimca gome ose me një pajisje të pastër të drejtë. Edhe nëse vrima e daljes së dushit është e bllokuar me shkallë, pastrohet më lehtë. Mos harroni të mos e çmontoni me forcë dushin. Për shkak të strukturës së brendshme komplekse të dushit, çmontimi i detyruar jo profesional do të çojë në dush nuk mund të rikthehet në gjendjen e tij origjinale.

3, hapni dhe mbyllni rubinetin e dushit dhe rregulloni mënyrën e ujit të dushit mos u bëni shumë të vështirë, butësisht kthejeni homeopatin. Edhe rubineti tradicional, gjithashtu nuk ka nevojë të harxhojë shumë energji. Kushtojini vëmendje të veçantë mos mbajtjes së rubinetit, mbajtëses së dushit si parmak për mbështetje ose përdorim.

4, gete metalike e kokës së dushit duhet të mbahen në një gjendje shtrirje natyrore, mos e mbështjellni në rubinet kur nuk përdoret. Në të njëjtën kohë, kushtojini vëmendje bashkimit të zorrës dhe rubinetit të mos formojnë një rrugë pa krye, në mënyrë që të mos thyejnë ose dëmtojnë zorrën.

5, çdo gjashtë muaj ose më pak, dushi do të hiqet dhe do të vendoset në një legen të vogël. Hidhni dhe lagni sipërfaqen dhe brendësinë e dushit me uthull të bardhë të ngrënshëm për 4-6 orë, pastaj fshijeni butësisht sipërfaqen e dushit në hundë me një leckë pambuku. Rinstaloni lidhësin dhe kaloni ujë për një moment dhe prisni që uthulla e bardhë dhe luspa të rrjedhin me ujë, në mënyrë që të eliminoni ose zvogëloni ndikimin e shkallës në dush, dhe mund të sjellë një efekt sterilizimi.

 

Këshilla për pastrimin e dushit

1, rubinetat e dushit të montuara në mur janë zakonisht më të spikatura, prandaj bëni kujdes mos të përplaseni ose shtypni kur vendosni sende. Shmangni kontaktin me unaza dhe sende të tjera të forta sa më shumë që të jetë e mundur për të shmangur dëmtimet fatale.

2, teknika ideale e pastrimit është shpëlarja e rubinetit me ujë, dhe pastaj fshirja e të gjithë ujit mbi sipërfaqen metalike të rubinetit me një leckë të butë pambuku, sepse uji do të formojë shkallë në sipërfaqen e metalit pas avullimit. Fshijeni butësisht, mos e fërkoni me forcë. E thatë me sfungjer të lagur dhe lëkurë të butë, mund ta bëjë shkëlqimin dhe shkëlqimin e rubinetit.

3, të tilla si nevoja për shumë punë pastrimi, është më mirë të përdorni pastrues të butë të qelqit të lëngshëm, ose pluhur të lëngshëm jo-acid, jo-gërryes dhe pluhur të tretur plotësisht, lustrimi i solucionit jo-fërkues mund të heqë rubinetin në maskë të trashë të trashë dhe grumbullim. Mos përdorni pastrues gërryes, pëlhura ose lecka letre, dhe çdo pastrues që përmban acid, goma lustruese ose pastrues të ashpër. Kur pastrimi është i plotë, hiqni të gjithë detergjentin me ujë dhe thajeni me një leckë të butë pambuku.

Previous :: Next:
Klikoni për të anulluar përgjigjen
  展开 更多
  Mirëseerdhët në faqen zyrtare të WOWOW FAUCET

  Duke u ngarkuar ...

  Zgjidhni monedhën tuaj
  USDDollarit amerikan (SHBA)
  EUR euro

  Shporte

  X

  Historia e Shfletimit

  X