kërkim Kerko Site

Një banjë është e mjaftueshme, pse ju duhen dy banjo në Kinë?

KlasifikimBlog 3152 0

Titujt e Banjës Xiaoxin

Dekorimi i banjës është një disiplinë që

Pasi ekzistenca e dizajnit të paarsyeshëm

do të ndikojë në indeksin e lumturisë së jetës së përditshme.

Sillni shumë telashe të panevojshme.

Për familjet me një numër të madh njerëzish.

Nëse nuk ka dy banjo

Shtë e nevojshme të përballemi me fenomenin që

Para se të ngriheni në mëngjes dhe para se të shkoni në shtrat natën

Banjo do të hasë në pikun e mëngjesit dhe mbrëmjes.

Dhe në procesin e përdorimit të përqendruar,

Dhoma e tualetit është pothuajse e pamundur të anashkalohet zona.

 

Ne mengjes,

Familja do të përqendrohet në përdorimin e lavamanit dhe tualetit.

Natën,

Ekziston edhe një radhë për zonën e larjes dhe tualetin.

Për të përmirësuar cilësinë e jetës sonë

koncepti i ndarjes së lagësht dhe të thatë po bëhet i njohur.

Por rezulton se

Ndarja e lagësht dhe e thatë pa ndarjen e tualetit si premisë.

Nuk ka asnjë pikë!

 

Pse thua kështu?

Le të shohim paraqitjen e përgjithshme të banjës shtëpiake!

Në përgjithësi, duket si kjo like

Ose një model i tillë katror

Zona e banjës, zona e dushit dhe zona e tualetit janë të rregulluara në të njëjtën hapësirë, dhe vetëm dera prej xhami e zonës së dushit shërben si një ndarje e thjeshtë, e cila është mirë nëse jetoni vetëm, por pasi të strehojë dy deri në tre persona dhe ndodh që të përkojë me nxitimin në mëngjes, një person do të shkojë në tualet dhe tjetri do të duhet të presë me ankth.

Sigurisht, për të përmirësuar efikasitetin e përdorimit të banjës, njerëzit nuk e kanë marrë lavamanin të pavarur nga metoda. Por përsëri e njëjta gjë, ju doni të bëni një dush të mirë, jashtë duke bërtitur "Unë kam nevojë për të shkuar në tualet"

Dhe kjo praktikë nuk është e favorshme për "ndarjen e lagësht dhe të thatë" - pas dushit uji në banjë do të marrë shumë kohë për t'u shpërndarë, duke lagur zonën e tualetit; Bakteret e tualetit gjithashtu do të ndotin peshqirët dhe veshjet e banjës.

Atëherë, si duhet të zgjidhet ky problem? Le t'i referohemi mençurisë së përdorimit të banjove japoneze.

 

Tre lloje të banjove të ndara

Para së gjithash, banjat japoneze në thelb përdorin "ndarje të trefishtë", duke ndarë tre fushat e larjes, larjes dhe tualetit.

Pavarësisht nga lloji i shtëpisë, një nga idetë më të unifikuara dhe të rëndësishme të dizajnit është që dhoma e tualetit të jetë e pavarur! Jo vetëm që nuk ndikon në komoditetin e përgjithshëm të përdorimit, por është gjithashtu i pavarur nga fushat e tjera.

Sigurisht, disa familje gjithashtu përfshijnë dhomën e lavanderisë, në mënyrë që "tre llojet e ndarjes" të bëhen "katër lloje të ndarjes". Në të njëjtën hapësirë, banja, lavamani, lavanderi dhe tualeti janë të integruara dhe nuk prekin njëra-tjetrën.

Përparësia e një plani të tillë është se ajo formon një vijë koherente, e cila në mënyrë efektive zgjidh kufizimet e një hapësire të vogël shtëpiake dhe plotëson nevojat e një përdorimi më të larmishëm të familjes.

Marrëveshja e pavarur japoneze e dhomës së tualetit, jo vetëm një hapësirë ​​e vogël që trupi të kthehet lirshëm, por edhe për të vendosur raftin e peshqirëve të letrës, peshqirët, pasqyrat, madje edhe lavamanët, duke formuar një shërbim me një ndalesë të tualetit.

Rrotulla të dyfishta të peshqirit të letrës në instalimin e ndarjeve, të favorshme për vendosjen e telefonave celularë ose objekteve të tjera të vogla, duke reflektuar detajet e kujdesit "njerëzor".

Në përputhje me parimin e mos humbjes së hapësirës, ​​ndarja e magazinimit prapa tualetit gjithashtu mund të zgjidhë problemet e nevojshme të magazinimit.

Përdorimi i ujit të ricikluar për të larë tualetin jo vetëm që mbulon një zonë të vogël, por gjithashtu është një qasje e projektimit miqësore me mjedisin dhe kursim energjie.

Pra, ajo që habiti projektuesit japonezë është: pse na duhen dy banjo në Kinë?

Ka shumë mënyra të ndryshme për të rregulluar një banjo, por çdo ide e re ka për qëllim përmirësimin e cilësisë së jetës së njerëzve. Për sa kohë që ju thyejnë të menduarit e ngurtë, në përputhje me zakonet e jetës dizajn të arsyeshëm, është më e përshtatshme për ta përdorur atë!

Previous :: Next:
Klikoni për të anulluar përgjigjen
  展开 更多
  Mirëseerdhët në faqen zyrtare të WOWOW FAUCET

  Duke u ngarkuar ...

  Zgjidhni monedhën tuaj
  USDDollarit amerikan (SHBA)
  EUR euro

  Shporte

  X

  Historia e Shfletimit

  X