kërkim Kerko Site

Familjet kineze, me të vërtetë nuk janë të denjë për një ndarje të tretë?

KlasifikimBlog 2885 0

Shkolla e Biznesit të Banjës

Sa herë që flas për Japoninë me miqtë e mi, nuk mund të heq qafe një temë: tualete.

Tualetet në Japoni, si publike ashtu edhe ato shtëpiake, kanë një tërheqje të pashpjegueshme, siç tha miku im, “Ndihem më mirë kur përdor tualetin në Japoni.

Sidoqoftë, ajo që më bën më shumë përshtypje në lidhje me tualetet japoneze nuk është dizajni qesharakisht i pastër dhe higjenik, por mënyra e përdorimit të tualeteve.

Japonezët duan të bëjnë një banjë, prandaj sado e madhe apo e vogël të jetë banjo, një vaskë është standarde në çdo shtëpi.

Ne kemi prezantuar tre ndarjet më parë, dhe arsyeja pse po përmendim përsëri tre ndarjet sot është sepse kemi gjetur se ka shumë njerëz që nuk e kuptojnë cilat janë tre ndarjet, dhe ato thjesht ndjekin një trend për hir të tre ndarjeve, pa konsideruar me kujdes nëse është ajo që u duhet apo jo.

Sot do të bëjmë një bisedë të mirë çfarë është saktësisht tre ndarja, dhe nëse tre ndarje është e nevojshme apo jo.

Cila është saktësisht tre ndarjet?

Para së gjithash, ne duhet të sqarojmë konceptin e tre ndarjeve, nuk do të thotë të shtoni një derë qelqi ose perde dushi në banjë edhe nëse është e ndarë.

Kjo nuk është tre ndarje, por "ndarje e lagësht dhe e thatë".

Tri ndarjet e vërteta do të thotë që ndarjet e banjës, tualetit dhe dushit nuk mbivendosen me hapësirën e njëri-tjetrit dhe mund të përdoren nga tre persona në të njëjtën kohë. Me fjalë të tjera, tre ndarje është tre dhoma të pavarura, do të ndajnë funksionin e banjës njëri-tjetrin, të pavarur nga njëri-tjetri pa ndërhyrje.

Ndarja e dytë është e dyta më e mira, tualeti është i ndarë në dy zona të pavarura, dy persona përdorin banjën në të njëjtën kohë.

Dhe pastaj gjëja tjetër më e mirë është të arrihet një "ndarje e lagësht dhe e thatë", dushi më i lagësht nga i pavaruri, në banjë për të bërë një ndarje në linjë, në mënyrë që të shmangni lagështimin e tërë banjës.

Krahasuar me banjën e integruar, dy ndarje dhe tre ndarje mund të arrijë ndarjen e lagësht dhe të thatë, gjë që rrit shumë komoditetin e përdorimit të banjës.

Krahasuar me ndarjen e dy, dush me tre ndarje është plotësisht i pavarur, ndarja e lagësht dhe e thatë për të arritur një më të plotë, dhe në të njëjtën kohë mund të lehtësojë më mirë familjen në përdorimin e kontradiktave dhe presionit, të përmirësojë shumë efikasitetin e përdorimit të banjës.

Imagjinoni një familje prej tre vetash. Natën, ndërsa nëna është duke bërë një banjë, babai mund të shkojë në tualet dhe fëmijët mund të lahen në të njëjtën kohë. Nëse popullsia është më e madhe, me tre breza në të njëjtën familje, përparësitë e ndarjes së trefishtë janë më të dukshme.

 

A është ai përparësia e vetme e ndarjes së tre gjeneratave?

Jo, sigurisht që jo, dhe thirrjet jashtë kontekstit janë të dobëta. Përparësitë e tre ndarjeve janë të shumta (përndryshe nuk do të ishin të popullarizuara), por si një import, ato mund të ujiten.

Pika më e rëndësishme është se nuk është vetëm një nevojë për të gjitha familjet kineze.

Një nga arsyet pse familjet japoneze duan të ndajnë të tre është se në mendjen e tyre, larja dhe shkuarja në tualet nuk lejohet të jenë së bashku, njëra është një vend për t'u "pastruar" dhe tjetri është një vend për "ujërat e zeza" .

Psychshtë psikologjikisht e papranueshme për ta nëse banjo nuk është e veçantë, por nuk është aq e vështirë për ne ta pranojmë.

Mbi të gjitha, gjëja më e popullarizuar që kishim dikur ishte një copë

Prandaj, qëndrimi ynë ndaj tre ndarjeve duhet të konsiderohet jo nga pikëpamja psikologjike, por nga ajo praktike.

Për një shtëpi që me të vërtetë ka nevojë për tre ndarje, së pari popullsia rezidente e shtëpisë duhet të jetë së paku 3 ose më shumë, përndryshe nuk ka nevojë.

Së dyti, shtëpia ka dhe ka vetëm një banjo. Nëse familja ka dy banjo, për sa kohë që të dy bëjnë dy të ndara, gjithashtu mund të plotësojnë përdorimin e përditshëm të saj.

Gjëja e fundit për t'u marrë parasysh është nëse anëtarët e familjes janë mësuar të bëjnë banjë. Një banjë do të zgjasë më shumë se një dush, dhe vaska është në një hapësirë ​​që mund të përdoret vetëm nga një person. Prandaj, është e nevojshme të ndahet vaska që një familje e madhe të bëjë një dush të qetë, e cila është arsyeja pse japonezët duan të bëjnë një banjë.

Përveç faktit që praktika ndryshon nga një familje në tjetrën, ekziston edhe një vështirësi tjetër për familjet kineze: është e vështirë të realizosh tre-ndarjen.

Arsyeja është se madhësia dhe forma e shtëpisë është shumë e kërkuar.

Në mënyrë që të arrihen tre ndarjet, banjo nuk duhet të jetë shumë e vogël, dhe kërkesat për madhësinë e shtëpisë janë edhe më të larta.

Format e zakonshme të banjove janë: shirit vertikal, shirit horizontal dhe katror.

Vetëm banjo e gjatë horizontale ka më shumë gjasa të arrijë tre ndarjet, hapësira është e ndarë më mirë, thjesht shtoni një ndarje mund të jetë.

La katror nga ana tjetër, banjo do të kërkonte një sipërfaqe prej të paktën 4.6 metra katrorë, sipas vlerësimit të zonjës Walkie.

Burimi: kontejner në shtëpi publike

Nëse dëshironi ta përdorni me lehtësi, zona duhet të jetë rreth 6 metra katrorë.

Stili i përbashkët i ndarjes së trefishtë për sheshet

Sa për tualetin e hollë …… nuk ka gjasa të jetë në gjendje ta arrijë këtë, sepse për të shkuar në zonën më të brendshme të dushit, duhet të kaloni nëpër tualet (vija dinamike do të duhej të ishte ). Nëse kjo do të arrihej, muri do të duhet të hiqet.

 

Tre-Ndarja Ose Dy-Ndarja

Ajo që është e qartë është se një pjesë është e domosdoshme, kështu që zgjedhja me të cilën përballemi është nëse do të kemi tre ndarje ose dy ndarje.

Tani mënyra e ndarjes së tre në banjë është me të vërtetë shumë e nxehtë, dhe unë vetë jam avokat i ndarjes së tre, sepse të dy komoditeti dhe efikasiteti i përdorimit kanë përparësitë e tyre të dukshme.

Por portokalli ka lindur në Huainan është portokalli, ka lindur në Huabei është Hovenia, në fund nëse do të tre ndarje, ose për të parë nëse nuk mundet në fund të fundit në përputhje me kushtet lokale, dhe me të vërtetë të përmirësojë lumturinë e indeksit të tyre të jetesës.

Për shembull, kohët e fundit, një koleg i cili është i zënë me dekorim mori dy vizatime të dizajnit, dizajni i banjës është saktësisht dy i veçantë dhe tre i ndarë respektivisht.

Le të hedhim një vështrim në fillim të tre-ndarjeve:

Plani i hartimit me tre ndarje

Shtrirja me tre ndarje është në anën katrore, por banjo origjinale është me madhësi të vogël, kështu që duhet të merrni hua pak nga dhoma ngjitur.

Skema e projektimit me dy ndarje

Dizajni me dy ndara është paraqitja më e zakonshme, me lavamanin të dalë vetë. Të dy modelet nuk janë absolutisht të mira ose të këqija, dhe të dyja janë të përshtatshme për sa i përket shfrytëzimit të hapësirës.

Sidoqoftë, kolegu im më në fund zgjodhi ndarjen e dytë sepse ai planifikoi ta bënte dhomën ngjitur me banjën në një dhomë pune dhe nuk donte të barazonte zonën e studimit me tualet. Dhe kjo shtëpi është zakonisht një person që jeton vetëm, nuk kanë nevojë të bëjnë tre ndarje.

Një ndarje me tre drejtime ka përparësitë e veta dhe është më e përshtatshme sesa një ndarje me dy drejtime për një familje të madhe. Sidoqoftë, një ndarje e dytë kërkon më pak hapësirë ​​dhe është më e përshtatshme për familjet më të vogla.

Zgjedhja midis një ndarjeje prej tre ose një ndarjeje dy duhet të bazohet në nevojat tuaja praktike, në vend se të ndiqni një të ashtuquajtur modë.

Një mik që studionte në Japoni mori me qira një apartament 38 metra katrorë me vete, me një banjo të gjatë horizontale me tre ndarje, një lavaman në mes, një dush + vaskë në të majtë dhe një tualet në të djathtë.

Meqenëse të tre zonat janë shumë të mbushura me njerëz, ajo zakonisht hap derën e tualetit dhe e lidh atë me lavamanin, i cili e kthen atë në një pjesë të dytë.

Sidoqoftë, një e afërme tjetër që sapo u zhvendos në një shtëpi të re kohët e fundit, si një familje me pesë anëtarë, i tregoi projektuesit para rinovimit se i duhej një banjo me tre ndarje.

Sidoqoftë, zona origjinale e tualetit ishte vetëm 4 metra katrorë, kështu që unë huazova 2 metra katrorë nga dhoma gjumi ngjitur për të zgjeruar zonën e tualetit.

Kur vjehrra ime lan fëmijën e saj në banjë gjatë natës, burri im shkon në tualet, dhe unë mund të shkoj në shtrat direkt pasi të lahem, kështu që nuk duhet të pres njëri-tjetrin. Edhe pse dhoma e gjumit është bërë pak më e vogël, nuk pendohem aspak.

Me këto dy shembuj, është për t'ju treguar se përgjigjja e duhur ose e gabuar zgjedhja e tre ndarjeve ose dy ndarjeve dihet vetëm për ju.

Megjithëse gjithmonë jemi ballafaquar me shumë zgjedhje dhe duhet të bëjmë shumë shkëmbime në procesin e dekorimit të shtëpisë sonë, për sa kohë që mendojmë për zakonet tona dhe pyesim veten nëse vërtet na duhet, nëse fillojmë nga nevojat aktuale, edhe nëse nuk mund të ndjekim përsosmërinë, të paktën nuk mund të pendohemi.

Imazhi është me mirësjellje nga pinterest

Previous :: Next:
Klikoni për të anulluar përgjigjen
  展开 更多
  Mirëseerdhët në faqen zyrtare të WOWOW FAUCET

  Duke u ngarkuar ...

  Zgjidhni monedhën tuaj
  USDDollarit amerikan (SHBA)
  EUR euro

  Shporte

  X

  Historia e Shfletimit

  X