kërkim Kerko Site

A e dini sa e tmerrshme është banja "erë e keqe"? Gjeni burimin e duhur për ta rregulluar!

KlasifikimBlog 2083 0

Shkolla e Biznesit të Banjës

A e dini sa e tmerrshme është erë e keqe e banjës? Sipas sondazhit, erërat e egra të tualetit dhe aroma ka të ngjarë të shkaktojnë astmë, bronkit, skuqje dhe sëmundje kardiovaskulare dhe sëmundje të tjera të mëdha.

Më e keqja është se njerëzit kalojnë të paktën pesë vjet të jetës së tyre në banjë, duke përdorur tualet më shumë se 15 minuta në ditë, gati dy orë në javë, që është ekuivalente me pesë vjet të jetës së tyre të rrethuar nga "gazra toksike", mendojnë për të gjitha të tmerrshmet!

 

Ekzistojnë katër keqkuptime kryesore rreth deodorizimit të banjës

Deodorizimi tradicional i banjës ekziston katër keqkuptime të mëdha, le të hedhim një vështrim.

Miti # 1.

Erë fekale

Asnjë ndikim në shëndetin e njeriut

Excreta erë e emetuar e njeriut kryesisht përmban amoniak, sulfid hidrogjen, acid urik dhe gazra të tjerë të dëmshëm, veçanërisht sulfid hidrogjeni, frymëmarrja afatgjatë do të shkaktojë rënie të imunitetit njerëzor, stimulimin e ndjenjës së nuhatjes dhe organeve vizuale të njeriut, e lehtë për ta bërë organin jo reagues mpirë, sidomos për të moshuarit, gratë shtatzëna, fëmijët më shumë dëm.

Miti Dy.

Tifoz normalisht i hapur i shkarkimit

Adreson ndotjen erë dhe bakteriale

Tifozja e shkarkimit mund të luajë një rol në zëvendësimin e ajrit të banjës, por për shkak se ventilatori i shkarkimit është në krye, shumë prej substancave më të rënda të dëmshme dhe grimcave toksike nuk mund të përjashtohen në këtë mënyrë: bakteret zakonisht janë të bashkuara në mure, peshqirë dhe flokë furça dhe sende të tjera, nuk është e lehtë të përjashtohen përmes ventilatorit të shkarkimit.

Miti i Tretë.

Aromë, Freshener

Eliminon aromat e banjës.

Aromatikët dhe aromatizuesit janë krijuar për të mbuluar aromat e veçanta duke lëshuar aromë dhe nuk mund të reagojnë me gazrat që shkaktojnë erëra të veçantë, të tilla si amoniaku dhe sulfuri i hidrogjenit, dhe as nuk mund të zbërthejnë ose heqin gazra të tillë të dëmshëm.

Përveç kësaj, shumica e aromatikëve përmbajnë unazë benzeni, aldehide dhe substanca të tjera, përdorimi afatgjatë ka të ngjarë të shkaktojë helmim kronik dhe madje të çojë në kancer.

Miti 4

Lëvizjet e qelbura të zorrëve.

Do të Bëjnë edhe disa Flushes.

Defekimi, ne nuhasim erën e jashtëqitjeve të emetuara kur erë erë e keqe ka mbushur të gjithë zgavrën e tualetit dhe është shpërndarë në banjë, nëse kësaj here do të skuqet, në momentin kur cikloni do të prodhojë zgavrën e tualetit me gaz me erë të keqe dhe një shumëllojshmëri mikrobesh banjo dhe drejtpërdrejt në traktin respirator të njeriut, duke irrituar nervat, mund të çojë lehtësisht në sëmundje.

 

Nga buron aroma e banjës dhe si ta zgjidhim atë?

 1, Burimi i aromës:

Kullimi i dyshemesë Kullimi i dyshemesë

Lidhja është tubi i kullimit, i cili gjithashtu vepron si një pengesë kundër aromave dhe insekteve të vogla fluturuese. Në ditët e sotme, ekzistojnë kullime dyshemeje të tipit U dhe T. Kullimi i dyshemesë së tipit u ndahet në kullimin e dyshemesë së vulës së ujit të cekët dhe ikjen e dyshemesë së vulës së ujit të thellë në përputhje me gjatësinë e kthesës së ruajtjes së ujit. Kur uji në kthesën e magazinimit avullohet dhe thahet, aroma e kullimit do të dalë.

Kur uji kullon, graviteti do ta detyrojë vulën të prishet dhe uji do të kthehet në pozicionin e tij origjinal pas shkrepjes, plus modeli i magnetit do ta mbajë atë fort. Për sa i përket qëndrueshmërisë së ajrit: Kullimi T është më i fortë se kullimi U, nëse kullimi i dyshemesë ka erë të keqe, gjëja e parë që duhet të merret parasysh është se kullimi i U-së ka kulluar ujin dhe ju duhet vetëm të hidhni pak ujë në të për ta bërë hermetik.

Zgjidhja.

(1) Njëra është të ndryshohet, nëse vula e ujit të kullimit të dyshemesë është 50 mm, ose vula e kullimit të dyshemesë nuk është e ngushtë ose e dëmtuar, zëvendësojeni atë me një kullues dyshemeje me markë çeliku të pandryshkshëm.

(2) Së dyti, vuloseni atë, nëse ka një hendek midis vulës së ujit dhe tasit, luani ngjitës qelqi për ta mbyllur.

(3) Dezinfektimi, derdhni dezinfektues kimik në kullimin e dyshemesë për të shpërndarë mbetjet siç janë flokët e banjës në dush.

(4) Shpëlaj, shpesh me një kovë të vogël me ujë, lani kullimin e dyshemesë, mbetjet në kullues do të shpërndahen dhe sigurohuni që uji të mbyllë ujin.

(5) Kontrolloni kapakun e erës së tubit të kullimit të çatisë për të parë nëse është bllokuar nga mbeturinat dhe nëse po, pastrojeni atë.

2, Burimet e aromës:

Lani kullimin e pellgut

(1) Tubi i kullimit të shkurtër të lavamanit futet drejtpërdrejt në kullimin nën ujë dhe ndërfaqja nuk është e mbyllur, duke bërë që tubi i kullimit të kthehet në shije.

(2) Nuk ka kthesë të magazinimit të ujit në tubin e poshtëm të pellgut të larjes, duke rezultuar në kthimin e erës.

(3) Larja e flokëve dhe mbetjet e tjera ekzistojnë në murin e tubit pranë kthesës së ruajtjes së ujit, përkeqësohen pas një kohe të gjatë, formojnë erë, duke rezultuar në një kthim të erë.

Zgjidhja.

(1) Vendosni tubin e kullimit të shkurtër të pellgut të larjes në nyjën e tubit të kullimit për të bërë vulën e gomës dhe bllokoni kanalin e erës së kthimit.

(2) të tilla si një pellgut të lajë nën tub nuk është ruajtur kthesa e ujit, mund të zëvendësohet me një çorape dhe një spirale, formimi i kthesës së ujit, duke bllokuar kanalin erë të kthimit.

(3) për të pastruar shpesh fytyrën e flokëve dhe mbetjet e tjera gjatë larjes, mos e lini të qëndrojë pranë lakimit të ruajtjes së ujit në murin e tubit.

3, Burimi i aromës: Tualeti i vulës së tualetit (fllanxha) dhe lidhja e tubit të kanalizimit, ekziston një vulë, i njohur gjithashtu si fllanxha. Shumë erë banjo nuk instalohen për shkak të vulës së shkaktuar.

Zgjidhja.

(1) Hiqni përsëri tualetin dhe instaloni përsëri vulën.

(2) Nëse pllakat e dyshemesë rreth tualetit janë të zbrazëta, riparoni së pari pllakat e zbrazëta dhe më pas rregulloni lidhjen midis tualetit dhe pllakave të dyshemesë.

(3) Pas tualetit, mbuloni menjëherë mbulesën e tualetit.

(4) shpesh përdorin ujë për të larë tualetin, në mënyrë që kthesa e ujit të mos ruhet në ujë të ngordhur, ujë të prishur.

(5) Përdorni rregullisht pastrues kimik (jo-acid) për pastrimin e tualetit.

4, Burimet erë.

Flokët dhe mbetjet e tjera erë e keqe Flokët e larjes së dushit dhe mbetjet e tjera, që derdhen në tubin e kullimit të kullimit të dyshemesë, mbetjet afatgjata në murin e kullimit, përkeqësimi dhe qelbja, duke rezultuar në kthimin e erës.

Zgjidhja.

(1) Pastrimi i rregullt i mbetjeve të dhomës së banjës.

(2) Dezinfektoni shpesh për të shkatërruar mikrobet e prishjes.

Previous :: Next:
Klikoni për të anulluar përgjigjen
  展开 更多
  Mirëseerdhët në faqen zyrtare të WOWOW FAUCET

  Duke u ngarkuar ...

  Zgjidhni monedhën tuaj
  USDDollarit amerikan (SHBA)
  EUR euro

  Shporte

  X

  Historia e Shfletimit

  X