Барај Барај Мапа

Зошто чешмата во мојата кујна прави свиркање - како да се поправи

КласификацијаВодич за славина 2582 0

Зошто чешмата во мојата кујна прави свиркање - како да се поправи

зошто свири чешмата во кујната

Свирливата чешма не само што ги прави луѓето да се чувствуваат нервозни, туку е и знак за различни проблеми во неа. Значи зошто мојата кујнска славина испушта свиреж? Во овој пост, ќе ги анализираме причините за свирење кујна од различни аспекти и ќе ви покажеме како лесно и ефикасно да го поправите чешмата што свирка.

Причините за свирење чешма

Прашања за остатоци

Една од причините за бучна кујна славина е акумулација на остатоци. Често се јавува под или околу седиштето на машината за перење. Исто така, може да се акумулира во стеблото на чешмата, што може да предизвика придружба на славините во кујната. Ако вашата вода е тврда, чешмата исто така може да има некои депозити на минерали. Кога овие наслаги го ограничуваат протокот на вода низ, се создава звук на свиркање.

Проблеми со цевки

Бучавата што свири од вашата чешма може да потекнува од водоводните линии на вашиот дом. Тоа е исто така можен проблем кога користите галванизирани цевки, бидејќи тие имаат тенденција да се натрупаат скала и 'рѓа. За да потврдите дали е предизвикана од водоводната цевка, треба да замените со нова водоводна цевка, но очигледно е дека е тешка работа за просечната лице. Се препорачува да побарате помош од водоводџија.

Висок притисок на вода

Може да забележите свиреж на повеќе од една чешма, што обично укажува дека притисокот на водата е превисок. Можете да го тестирате притисокот со навртување на ефтин мерач на притисок на една од вашите отворени славини. Ако има бунари за нафта, проверете го манометарот на пумпата за притисок.

Идеално, притисокот треба да биде помеѓу 50 и 60 psi. Ако притисокот е многу поголем од оваа вредност, треба да го прилагодите регулаторот на притисок или да го намалите прекинот на притисокот на пумпата за притисок за да го намалите притисокот. Ако не знаете што да правите, јавете се на водоводџија што е можно поскоро пред високиот притисок да ја раскине цевката или фитингот.

Проблем со вентилите

Може да се појави бучна славина поради откачен или скршен вентил. Тоа се случува и на погрешна големина на вентилот. За да го потврдите ова, прво треба да го исклучите доводот на вода на славината. Потоа обидете се да пристапите до вентилот во кујнската славина. Погрижете се да ги следите упатствата на вашиот производител за да го завршите без инциденти. Можете или повторно да ја поставите лабавата машина за перење или да ја замените со правилната големина.

Како да поправите свирка за кујна со славина

Исчистете ги или заменете ги вентилите

Пред расклопување на славината, затворете ја славината, потоа отстранете ја рачката и користете клуч или клешти за да ја одвртите навртката за прицврстување на вентилот. Кога го правите ова, може да откриете дека навртката е лабава, с all што треба да направите е да ја затегнете навртката за да ја запрете бучавата. Ако не, време е да започнете со проверка на гумата.

Најверојатниот одговорен дел е гумената заптивка во отворот за влез на вода во куќиштето на вентилот. Можете да ги најдете на чешми со една рачка и славини со топчести вентили. По расклопување на вентилот, можете да го отстраните со шрафцигер и да го замените. Овие подлошки обично имаат пружини и треба да се заменат, како и сите прстени за О-то и други гумени делови. Ако вентилот е полн со минерални наслаги, натопете го во оцет преку ноќ.

Исчистете ги остатоците

Ако чешмата што свири е предизвикана од акумулација на остатоци, можете да користите влажна крпа за да исчистите с everything што е можно повеќе. За повеќе тврдоглави остатоци, можете да користите детергенти што можат да ја отстранат скалата. По завршувањето, можете повторно да го инсталирате заптивката и да проверите дали резултатот е задоволителен. За акумулација на минерали, отстранете ја чешмата од мијалникот. Оставете го да впие во оцетна вода некое време. Ова ќе помогне да се растворат минералните наслаги. Ова е поевтин начин да се реши проблемот, наместо да се замени со нова чешма.

Намалете го притисокот на водата

Можете да го тестирате притисокот со навртување на ефтин мерач на притисок врз една од вашите отворени пигменти. Ако имате бунар, тогаш проверете го мерачот на пумпата за притисок. Мерач на притисок зашрафен врз прстенот на цревото може да ви обезбеди точно читање. Willе ви треба водоводџија за да инсталирате вентил за намалување на притисокот или да ја замените блокираната цевка за да го решите проблемот со бучавата.

Финале мисли

Всушност, проблемот со свирење на чешмата во кујната не е толку комплициран како што мислите, можете да ја отстраните причината еден по еден и сами да ја поправите. Ако свирежот не престане по вашите поправки, време е да побарате помош од професионалец. Важно е да го направите тоа што е можно поскоро, бидејќи може да доведе до повеќе проблеми. Колку повеќе го одложувате повикот за помош, толку е поголема веројатноста дека славината ќе пропадне, што го прави вашето одржување поскапо.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X