Барај Барај Мапа

Што е чешма за кујна со 4 дупки - како да ја инсталирате

КласификацијаВодич за славина 2188 0

Што е чешма за кујна со 4 дупки - како да ја инсталирате

што е кујна од чешма со 4 дупки

Пред да купите тапа за кујна, треба да откриете колку дупки за монтирање во близина на мијалникот, што може да има од еден до четири. Чешмите со четири дупки се популарни затоа што имаат поголема разновидност од другите опции. Значи што е чешма со 4 дупки во кујната и како да ја инсталирате? Прочитајте го овој напис и ќе добиете задоволителен одговор.

Што е кујна од чешма со 4 дупки

Всушност, чешмата со мијалник со 4 дупки е како чешма со 3 дупки што е инсталирана во средната дупка, а двете рачки се инсталирани на надворешните дупки. Како четврта монтажна дупка, може да има селектор за прскање/струја, што им овозможува на корисниците да се префрлаат помеѓу режимите. Извлекувачките извори се корисна комбинација на функции за прскање и прскање. Страничните распрскувачи се уште еден вообичаен додаток.

Како да инсталирате кујна од чешма со 4 дупки

Пред да инсталирате кујнска чешма со 4 дупки, треба однапред да ги подготвите следниве алатки:

 • Нови нож за сечење лента и други
 • Клуч за котли или клешти
 • Два прилагодливи клучеви
 • Кит нож
 • светилка
 • Очила или очила како заштита од прашина
 • Крпа или мека крпа или сунѓер и кофа со вода
 • Кујнска чешма што сакате да ја инсталирате
 • И линии за снабдување со топла и ладна вода
 • Сода бикарбона или било кое средство за чистење
 • Четка за чистење или стара четка за заби
 • Кит од водоводџија

Потоа можете да започнете да го следите упатството подолу за да инсталирате кујна од чешма со 4 дупки.

Чекор 1: Исклучете го снабдувањето со вода

Користете го вентилот за исклучување под мијалникот или, ако на вашата поставеност и недостасуваат, користете го главниот вентил за затворање вода во куќата за да ја исклучите водата. За да спречите истекување на вода за време на инсталацијата, ве молиме отворете ја рачката на славината за да ја испуштите преостанатата вода.

Чекор 2: Подгответе ги дупките за монтирање

Ако не е составен, зашрафете ја прирабницата до дното на рачката и затегнете ја додека не стигне до врвот на рачката. Завиткајте кит за водовод од долната страна на прирабницата, а потоа вметнете го склопот на рачката и прирабницата во монтажната дупка одозгора. Под мијалникот, навртувајте ја навртката и машината за миење (ако има вашата компонента) до дното на рачката, а потоа затегнете ја со клуч додека не се зацврсти. Отстранете го вишокот кит по затегнување.

Чекор 3: Соберете го цревото за прскање и млазницата за прскање

Ако не е веќе составен, зашрафете ја млазницата на распрскувачот до поголемиот крај на цревото за прскање. Обидете се да не го затегнете премногу (ова ќе предизвика притисок при користење на распрскувачот).

Чекор 4: Зашрафете го цревото за прскање во дупката за монтирање

Зашрафете го помалиот крај на цревото за прскање во рачката и прирабничка одозгора. Поминете го цревото до крај и држете ја млазницата на распрскувачот во нејзиниот држач.

Чекор 5: Поврзете го цревото за прскање со сепараторот за вода

Под мијалникот, користете клешти за олабавување и отстранување на капакот од стапицата (ако го имате). Ставете го капакот на безбедно место во случај да одлучите да го растоварите распрскувачот за мијалник во иднина. Зашрафете го крајот на шестоаголната навртка на цревото врз колекторот. Некои поставки за пренасочувач и црево за довод на вода ви овозможуваат едноставно да го притиснете цревото на пренасочувачот за да го поврзете. Нежно повлечете го цревото за да потврдите дека е правилно поврзано.

Чекор 6: Вклучете го снабдувањето со вода повторно и тестирајте

Вклучете ја славината за да бидете сигурни дека работи правилно. Отстранете го распрскувачот за мијалник од основата и испрскајте го во сливот на мијалникот при различни притисоци за тестирање. Внимавајте да нема протекување под мијалникот.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X