Барај Барај Мапа

Замена и обнова на тапа во кујна и која тапа е соодветна за вашата кујна

КласификацијаВодич за славина 2633 0

Замена и обнова на тапа во кујна и која тапа е соодветна за вашата кујна

што-тапа-е-право-за-вашата-кујна

Направете сами, или направете сами, е одличен начин да се вклучите во одржувањето на домот. Да, може да изгледа лесно и сите сте подготвени за DIY, бидејќи може да заштедите многу пари. Напротив, може да биде многу забавно кога вложувате напор низ куќата и, се разбира, со вашите деца кои се премногу curубопитни да знаат што се случува. Сепак, треба да бидете претпазливи и подготвени да бидете сигурни дека забавата не се претвори во фијаско. Знајте ги овие половина дузина работи кога станува збор за подготвување на алатките за замена на вашата кујна славина. Прирачниците за кујнски чешми треба темелно да се прочитаат пред да започнете со работа.

 1. Знајте го проектот

Дали можете да го направите тоа? Поставете си го ова прашање. Вклучени се многу навртки, завртки и алатки. Ако не ги користите ефикасно, треба да побарате стручна помош. Исто така, некои славини користат напредна технологија, па ако во прирачникот на компанијата пишува дека ви треба професионалец за да ги ракувате, сепак треба да ја преиспитате идејата. DIY не е за вас кога просторот во кабинетот е премногу тесен или ако работите под мијалникот ќе бидат тешки. Ова исто така може да ја расипе славината. Ако имате тапа на ид, тогаш тоа мора да го направи професионалец.

 1. Затворете го влезниот вентил за вода

Ова е најлесната работа на листата. Но, знаете што, ако не го направите ова, може да биде катастрофа. Замислете да се навлажни и целата кујна да ви биде испрскана со вода. Дали би го сакале тоа? Ако не, тогаш исклучете го вентилот, методот зависи од чешмата што ја користите.

 1. Отстранете ја старата чешма

Дали ова звучи едноставно? Не, не е. За да бидете на безбедна страна, можете да кажете дека ова е најтешкиот дел. Треба да ги најдете оревите што се под мијалникот и да се ослободите од нив. Аглите под мијалникот можат да бидат тесни и темни. Така, олабавувањето на завртките не е лесно. Откако ќе завршите, потоа отстранете ја старата славина од мијалникот. Користете прилагодлив клуч и светло за да ја осветлите областа. Ако имате доволно природна светлина, сметајте дека сте среќни.

која славина е соодветна за вашата кујна 3

 1. Користете рамна површина

Е ви треба површина за да го издржите грбот. Парче иверица што никогаш не била користена, но с still уште е мазна, ќе служи за оваа намена. Кога сте подготвени да работите на славината за мијалник, ќе откриете дека ви треба пристап до кујнските ормари. Како резултат на тоа, грбот ќе биде многу засегнат. Во овој случај, можете да ја ублажите оваа болка со вметнување иверица. Ова ви помага да лежите директно на иверица.

 1. Најдете соодветна замена

Откако ќе ја отстраните старата чешма, започнува задачата да ја поправите новата. Но, дури и пред да сакате да го замените, проверете што работи за вашата моментална ситуација. Или ако барате нова чешма монтирана на ид? Или вклучува електрична работа за одредување на температурата? Дали новата чешма ќе одговара на големината и димензиите на мијалникот? Всушност, ова треба да се земе предвид откако ќе одлучите да воведете нова чешма.

 1. Цена

Само затоа што ќе заштедите пари за замена не значи дека можете да го направите тоа. Размислете што ќе ви биде наплатено и колку време ќе треба да работите. Ако задачата е едноставна и не вклучува многу технички детали, сами можете да ја замените кујнската чешма. Направи го сам. Но, славините за ново време може да бараат стручна помош во повеќето случаи, бидејќи се базирани на технологија.

 

7 работи што треба да ги знаете за реновирање на вашата кујна

која славина е соодветна за вашата кујна 2

Можеби размислувате за реновирање на вашата кујна. Очигледно, не е лесна задача да се заврши реконструкцијата. Доаѓа со свој сет предизвици. Постојат неколку работи што дури и искусните преуредувачи може да ги сметаат за алармантни.

Во оваа статија, ќе разговараме за еден од најголемите проекти со кои може да се соочи сопственикот на куќи - реновирање кујна. Еве 7 работи што мора да ги знаете пред да размислите за реновирање на вашата кујна. Прочитајте ја целата статија за да дознаете повеќе за овие!

 1. Тоа е многу скапо

Реновирањето на кујната е скапо, особено кога треба да го преуредите целото место. Мора да ги смените кабинетите и хардверот; само инсталацијата, апаратите и вентилацијата учествуваат со 60% од трошоците за преуредување.

 1. Размислете за луѓето што ќе јадат

Можете да направите подобар избор за реконструкција ако го земете предвид ова едно клише - со кого ќе храните? Полесно е да донесувате одлуки за реконструкција на кујната ако ги знаете вашите потреби за готвење и кој ќе ја користи вашата кујна.

 1. Изберете ги вашите countertops мудро

Haveе мора да ја користите вашата кујна; затоа, треба да бидете во можност да ја видите оваа слика по реконструкцијата. Мора мудро да го изберете вашиот countertop затоа што е убав и функционален.

 1. Секогаш избирајте кран на wallид

Можеби мислите дека изборот на тапа не е многу задача што треба да се разгледа. Но, секогаш треба да изберете чешма монтирана на wallид, бидејќи со оваа чешма ќе биде полесно да се одржува суво и чисто подрачјето околу мијалникот.

која славина е соодветна за вашата кујна 1 4

 1. Малите детали можат да направат или да скршат успех

Кога правите реконструкција на кујна, не заборавајте да ја земете предвид правилната вентилација и локацијата на електричните приклучоци. Не сакате вашата кујна да биде исполнета со чад кога готвите, или ако треба да користите миксер на подот.

 1. Треба да ги изберете вистинските кабинети

Постојат различни типови кујнски ормари, но треба да изберете според вашите барања.

 1. Изберете мијалник со двојна чинија

Се разбира, еден мијалник се чини дека е подобар избор, бидејќи е лесен за инсталирање. Сепак, од практична гледна точка, треба да изберете двоен мијалник. На овој начин можете да ги држите садовите одделни и да го миете зеленчукот без да ги имате во близина на валкани садови.

 

Која тапа е соодветна за вашата кујна

Во споредба со другите славини, многу луѓе управуваат со славините во кујната и се користат почесто. Затоа, изборот на вистинската тапа може да биде незгодно. Постојат многу фактори што треба да ги земете предвид при изборот на вистинската чешма за кујнскиот мијалник.

Погледнете ги деталите што треба да се земат предвид при изборот на овие славини.

Чешми и мијалници

Кога станува збор за славините, функцијата е најважна. Големината и избалансираниот изглед на тапа ќе осигураат дека се вклопува во мијалникот. Ако чешмата е премногу голема, мијалникот нема да може да го задоволи својот опсег. Исто така, треба да ја земете предвид висината, бидејќи таа одредува колку прибор можете да спуштите за чистење. Исто така, треба да се забележи до каде чешмата се протега во мијалникот, или само капацитетот. Повторно, големината на мијалникот игра клучна улога овде. Исто така, не заборавајте да проверите дали грбот и мијалникот се координирани. Ако не го одберете вистинскиот, ризикувате да не можете да го свртите или да го користите backsplash.

која чешма е вистинска за вашата кујна

инсталација

Чешмите монтирани на Wallид мора внимателно да се изберат, бидејќи големината на мијалникот само ја објаснува неговата корисност. Ако е двоен мијалник, компатибилноста е клучна. Користејќи го ова, можете да го исчистите работниот простор без проблеми. Сепак, инсталацијата мора да се направи прецизно. Чешмите монтирани на плочи се поврзуваат директно со работната површина, а не со мијалникот. Овие се совршени за модерни кујни, бидејќи нудат беспрекорен изглед. Чешмите Адисон и Фукс се класични примери за елегантен изглед. Меѓутоа, бидејќи заземаат многу простор, работните површини може да бидат неуредни за чистење. Кога ја реновирате вашата куќа и кујна, најдобрата опција е славина поставена на мијалник. Но, не заборавајте да добиете плоча со плаштаница за да ги затворите несаканите дупки во сливот за да одговара на новата чешма.

Рачки

Користејќи движење од страна на страна, славините со една рачка го олеснуваат контролирањето на протокот на вода. Ова исто така значи дека е потребна само една дупка за инсталација. Достапни се во високо закривени модели, како што е славината за повлекување со една рачка Trinsic со технологија Touch2O. Сепак, тие овозможуваат помалку простор за прилагодување на температурата. Најлесната опција за прилагодување ќе биде тапа со две рачки, за која се потребни три дупки. Во однос на прилагодување на температурата, тие се совршени. Сепак, стилот е ограничен. Чешмите без раце работат со сензор и прилагодувањето на протокот и температурата е парче торта. Заштедуваат вода и им помагаат на оние што не можат да стигнат таму, а децата ја отвораат и исклучуваат славината.

која славина е соодветна за вашата кујна 1

стил

Честопати, најстилскиот уред за проток на вода никогаш нема да биде совршен избор. Тоа е затоа што не се координира со постојниот стил на кујната. Затоа, изберете стил што е веќе достапен. Боите можат да бидат избрани за да добијат соодветен изглед.

Завршува

Завршувањето на тапа не е само од естетски причини, туку и за заштита на славината. Обложувањата се достапни во голем избор на бои и материјали. Бронза, PVD и хром се популарни избори. Бронзата е скапа, но издржлива, со опции како што се сјај и антика. Полирани и полирани бронзени славини спречуваат гребнатини. Хром е поевтин и погоден за различни завршници, но често покажува воден печат. Никелот е разноврсна опција која лесно се чисти. Сепак, тие можат да се изгребат побрзо и позлата може да се олупи.

Важно е да знаете дека квалитетот е најважен при изборот на чешма во кујната. Квалитетот е од најголема важност во споредба со другите карактеристики. Овој аспект никогаш не треба да биде компромитиран од стилот, брендот, бојата или цената.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X