Барај Барај Мапа

Како да го отстраните ограничувачот на протокот на вода од главата за туширање

КласификацијаВодич за славина 726 0

Како да го отстраните ограничувачот на протокот на вода од главата за туширање

како да го отстраните ограничувачот на вода од главата за туширање

Ограничувањето на протокот на вода во главата за туширање може значително да заштеди вода. Сепак, ограничувачот може да стане кошмар под туш, особено кога притисокот на водата е низок. Theе го претвори нормалниот проток на вода во непријатна браздичка, намалувајќи ја ефикасноста на капењето и влијае врз расположението на луѓето. Излезот е да отстранете го ограничувачот на протокот на вода од главата за туширањеНа Овој пост главно ги опфаќа потребните алатки и деталните чекори за отстранување на ограничувачот на протокот на вода од главата за туширање. Оди напред за повеќе детали.

Потребни алатки за отстранување на ограничувачот на проток од главата за туширање

Како што се вели, занаетчијата мора да ги изостри своите алатки за да ја заврши својата работа. Значи, пред да го отстраните ограничувачот на протокот на вода од главата за туширање, треба однапред да подготвите некои алатки. Еве што ви треба:

 • Парче мека крпа
 • Клуч
 • Одвртувач
 • Водоводна лента

Меката крпа може да ви помогне да ја држите главата за туширање. Клучот, исто така, помага да се изврши овој чекор и исто така ви помага да ја обезбедите заедничката цевка. Треба да биде лесен и прилагодлив за да можете цврсто да ја држите главата за туширање без да се чувствувате непријатно.

Од слични причини, горниот дел од шрафцигерот треба да се прилагоди за да може правилно да се поправи рамната глава. Некои водоводни ленти ќе помогнат во оваа задача, бидејќи спречува пропаѓање на конецот во иднина.

Детални чекори за отстранување на ограничувачот на проток од главата за туширање

Чекор 1: Отстранете ја главата за туширање

Држете ја главата за туширање со мека крпа и држете го клучот во другата рака. Обидете се да ги поправите вилиците на клучот на оваа покриена глава за туширање за да можете да ја испуштите првата рака. Сега користете го за да ја поправите цевката на wallидот за туширање. Потоа внимателно свртете го клучот спротивно од стрелките на часовникот за да ја отстраните главата на клучот.

Чекор 2: Отстранете ја заптивката од прстенот О

Во овој момент, можете да го идентификувате прстенот О направен од гума со проверка на вратот на главата за туширање. Можете да го отстраните рачно со шрафцигер или со прсти. Вториот се препорачува, бидејќи користењето шрафцигер може сериозно да го оштети заптивката.

Тргнете го екранот и протресете го за да биде посвежо. Потоа прилагодете го на отстранетиот заптивка.

Чекор 3: Отстранете ги завртките со рамна глава

Сега обрнете внимание на главата за гас, каде што лесно можете да најдете завртка со рамна глава. Се сеќавате на прилагодливиот шрафцигер што го донесовте? Сега користете го за да ги одделите завртките со рамна глава лесно и ефикасно. Оваа глава за завртки обично е направена од пластика со различни перфорации.

Чекор 4: Ограничувач на проток на разделување

Користете го шрафцигерот повторно за да го одделите ограничувачот од главата за туширање. Ова е чекор што бара целосно внимание, бидејќи вклучува многу мали нишки присутни во ограничувачот. Премногу брзо вртење на шрафцигерот може да предизвика оштетување. Значи, треба да одвоите време.

Чекор 5: Вметнете го филтерот и заптивката

Иако филтерот за заптивка треба да биде чист сега, треба внимателно да го проверите за да бидете сигурни дека е доволно чист. Потоа вметнете го во главата за туширање, исто како и пред да го отстраните ограничувачот. Во спротивно, протокот на вода може да биде стагниран или полош отколку порано.

Слично, вметнете ја заптивката со прстен О и проверете дали е правилно усогласена со екранот на филтерот за да се обезбеди правилен проток.

Чекор 6: Вратете ја главата за туширање на место

Користете лента за водовод за да ја покриете целата површина со навој на раката за туширање. Сега внимателно вратете ја главата за туширање Moen во првобитната положба, исто како и на почетокот. Пазете се од конецот, бидејќи моменталната негрижа може да предизвика некои рани или дури и подлабоки повреди.

Чекор 7: Поминете ја цевката преку конекторот

Се сеќавате на меката крпа што ја користевте на почетокот? Сега земете го повторно и цврсто држете го конекторот или вентилот. Потоа поврзете ја тушката цевка со спојката. Не треба да надминува три четвртини.

Крајна Линија

Ограничувачите на тушот го блокираат слободниот проток на вода, и двете може да се користат. Ако сакате да го зголемите протокот, можете да го отстраните и да уживате во притисокот под туш. Напротив, ако сакате да ги контролирате трошоците за вода и електрична енергија, можете да придонесете за заштеда на вода и градење здрава животна средина. Ако сте заинтересирани за видео водич, можете да се повикате на следната врска: Како да отстраните ограничувач на вода од туш

 

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X