Барај Барај Мапа

Хром наспроти чешма за кујна од нерѓосувачки челик: Што е подобро

КласификацијаВодич за славина 2024 0

Хром наспроти чешма за кујна од нерѓосувачки челик: Што е подобро

хром наспроти нерѓосувачки челик што е подобро

Кога купувате нова чешма за кујна, еден од изборите што треба да го направите е видот на финишот. Двата најчести избори се хром и нерѓосувачки челик. Тие се светли, издржливи и бараат релативно малку одржување. И двете можат да се применат на речиси секој дизајн. Сепак, тие имаат свои предности и постојат некои разлики помеѓу хром и нерѓосувачки челик. Затоа, во овој пост, ајде внимателно да ја разгледаме споредбата на хром наспроти нерѓосувачки челик за кујна чешма.

Главните разлики помеѓу хром и нерѓосувачки челик

Разликата помеѓу хром и нерѓосувачки челик лежи во нивниот состав. Нерѓосувачки челик е метална легура која не е обликувана со никел и содржи најмалку 10.5% хром за да биде потрајна. Според содржината на никел и хром во легурата, се произведуваат различни видови нерѓосувачки челик. Хром, кратенка од хром, се однесува на облогата. Хромирање го покрива металното јадро. Се состои целосно од хром, а не легура.

Хром обично е полиран и многу сјаен, иако сатенските и четканите сорти може да бидат повеќе мат. Може да се користи за украсни и индустриски цели поради неговата отпорност на корозија и висок сјај. Тоа е исто така многу лесен метал.

Нерѓосувачки челик е потрајни од хром. Има карактеристики на отпорност на корозија, отпорност на гребење и анти -промена на бојата. Сепак, во зависност од околината, не е целосно ослободен од сите дамки или абење. Обично се користи во средини кои бараат висока јачина, ниска цена и отпорност на корозија, како што се садови за готвење, садови и индустриски апарати.

Хром кујна славина

Од изгледот, хром кујната чешма е премногу сјајна во споредба со чешмата од нерѓосувачки челик. Имаат атрактивен висок сјај и ќе ја издвојат вашата кујна. Хром чешмите имаат повеќе мат изглед бидејќи имаат сатен и четкан хром финиш, па имаат мат изглед. Со својот сјаен изглед, чистењето на оваа чешма е секогаш мака. Ако има дамки од вода и отпечатоци од прсти, ознаките се многу забележливи, што ќе влијае на нејзиниот сјај. Зборувајќи за гребнатини, хромираната полирана површина лесно се гребе. За да избегнете гребнатини, редовно чистете го со средства за чистење што не се абразивни. Хромирани чешми се отпорни на корозија како чешми од нерѓосувачки челик. Постојат многу различни дизајни на чешма со хромирана чешма за избор, така што ви нуди широк спектар на избори. Добијте совршена чешма позлатена што ги задоволува вашите потреби од сортите достапни на пазарот.

Позитивни страни на хром кујна славина

 • Сјајна завршница.
 • Чешми со модерен изглед.

Конс на хром кујна славина

 • Бара повеќе одржување за одржување на својот сјаен изглед.
 • Лесно се гребе.
 • Покажува отпечатоци од прсти и нечистотија.

Кујна славина од нерѓосувачки челик

Нерѓосувачкиот челик одамна е популарен избор за кујнски славини. Една од причините зошто на луѓето толку им се допаѓа е неговата издржливост. Theивотниот век на нерѓосувачки челик може да надмине 10 години и има силна антидепресија и антикорозивна способност. Како што сите знаеме, нерѓосувачкиот челик е исто така добар во одржувањето на униформен и сјаен изглед. Тој е поотпорен на дамки од вода и отпечатоци од прсти, и многу е лесен за чистење и одржување. Чешмите од нерѓосувачки челик, исто така, функционираат добро при екстремни температури и се идеални за кујнски славини. Друга предност на славините од нерѓосувачки челик е тоа што тие се достапни. Многу онлајн трговци нудат широк спектар на славини од нерѓосувачки челик на пазарот по конкурентни цени. Сепак, славините од нерѓосувачки челик, исто така, имаат некои недостатоци. Иако навистина имаат сјајни завршетоци, многу луѓе се жалат дека се помалку сјајни и рефлексивни од другите опции за тапа.

Позитивни страни на чешма за кујна од нерѓосувачки челик

 • Потрајни
 • Отпорен на корозија
 • Флексибилен за работа и на високи и на ниски температури
 • Лесно за одржување во споредба со хром
 • Широк спектар на модели
 • Достапен.

Конс на чешма од кујна од нерѓосувачки челик

 • Склони се кон гребнатини
 • Водните знаци и отпечатоците од прсти можат лесно да останат

Конечни размислувања за чешма за кујна од хром од нерѓосувачки челик

При изборот помеѓу чешми за кујна од хром и нерѓосувачки челик, важно е да ги земете предвид вашите лични потреби.

За навистина неверојатна сјајна славина, хромираната кујна е несомнено подобар избор. Но, ако сте повеќе загрижени за работниот век, издржливоста и вредноста за парите, нерѓосувачкиот челик може да биде подобар избор за славините.

Ако се грижите за честото чистење и одржување, а убавината ви е важна, одберете хромирана чешма. Меѓутоа, ако живеете позафатен живот и ја ставате практичноста на прво место, можеби ќе бидете поспремни да изберете нерѓосувачки челик за мијалникот во кујната.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X