Барај Барај Мапа

Избрани од НАСА, овие три тоалети одат на Месечината!

Класификацијаблог 2099 0

Кујна и бања. Наслов на кујна и бања.

На 22-ри октомври, НАСА ги објави резултатите од натпреварот, што резултираше со избор на три „лунарни тоалети“, а првата награда од 20,000 XNUMX американски долари му беше доделена на победникот. Парични награди беа доделени на уште два дела. Еден од победниците се занимаваше со дизајнер на Делифи, со што Делифи беше единствената компанија за бања што ја добила наградата.

 

Шу Прва награда

Дизајнирано со помош на жени-астронаути 

Вселенскиот тоалет освоен за прва награда беше дизајниран од тимот за дизајнирање на бања Translunar Hypercritical Repository 1 (ТРОН), предводен од инженерот од Вашингтон Бун Дејвидсон, а дизајнот на тоалетот беше заснован на советите на поранешната жена-астронаутка Сузан Хелмс.

Макета од учество на добитник на прва награда

Сузан Хелмс е поранешна жена астронаутка на НАСА, која работела на еден од шатлите што престана да работи во 2011 година. Таа им рече на тимот за дизајнирање на тоалетот дека на жените астронаути им е многу потешко да користат тоалет во споредба со машките астронаути кои едноставно можат да користат инка за да цица урина далеку. Поради оваа причина, ТРОН го дизајнираше Вселенскиот тоалет, кој го решава проблемот на женските астронаути кои имаат потешкотии во користењето на тоалетот во вселената со редизајн на уредот во форма на инка, за подобро да одговара на женското тело.

Сузан Хелмс, поранешна жена астронаут на НАСА

Покрај тоа, за разлика од конвенционалните тоалети кои користат вакуумска пумпа, тимот на ТРОН го дизајнираше тоалетот да користи вентилатор без сечива за да носи измет и да го стави во посебна торба за собирање за да се намали контактот на астронаутот со изметот.

 

Шу Втора награда 丨 Втора награда

Изметот може да се лади и да се врати на Земјата 

Втората награда ја доби тоалетот што може да се склопи дизајниран од Тачер Кардон и Дејв Морс. Тачер Кардон е полковник и летачки хирург на американското воено воздухопловство, кој претходно победи на „HeroX Space Potty Challenge“ во 2017 година.

Комплетна опрема

Овој тоалет има фиксирано тоалетно седиште со дупка во која е вметната лежалка или санитарна прачка за дефекација, а кога ќе се појави дефекација, мал вентилатор влече измет во торба за собирање, која може да се замрзне и да се чува додека не се е вратен на Земјата. Бидејќи овој тоалетен систем не тежи многу, ја намалува тежината на системот за слетување на Месечината.

Изметот се доставува до вреќа за собирање

 

Шу Трета награда

Дизајнирано од Делифи 

Трет добитник на наградата е Вселенскиот тоалет од дизајнерот на Трифи, Франциска Вилкер. Тоалетот има оптимизирана структура на облик и се вели дека е удобен и за мажите и за жените. Бидејќи вселенската станица нема гравитација, тоалетот користи специјален центрифуга за да го цица изметот, да го компресира и потоа да го чува во резервоар преку транспортер во форма на спирала. Во тоалетот има и филтер за да се осигура дека мирисите и бактериите нема да истекуваат во кабината. Понатаму, системот за пумпање на тоалетот работи самостојно и работи во случај на прекин на електричната енергија, прилагодувајќи се на различните итни случаи на вселенската станица.

Дизајн на просторот за тоалети „Делифи“

Дизајнерката Франциска Вилкер

Тоалетот користи оригинална технологија развиена од Трифи за да ги задржи тежината и потрошувачката на енергија далеку под стандардите поставени од НАСА. Исто така, во дизајнот, дизајнерите користеа софтвер за дизајн за автомобилската индустрија, воздушната и сл., Кој реално може да ги симулира условите на проток на вода, и кој исто така беше искористен за развој на технологијата Rimless на Трифи. Томас Стамел, главен директор за технологија на Трифи, рече дека компанијата е горда што Франциска Вилкер успеа да го дизајнира тоалетот, што е доказ за лидерството на Трифи во технологијата на тоалетот.

 

Астронаутите на Месечината во 2024 година можат да користат нови тоалети 

Во октомври оваа година, НАСА ги објави најновите аранжмани за лунарната програма „Артемида“, планирана да ги испрати првата жена и вториот човек на Месечината во 2024 година. Целиот план во три чекори, се очекува да чини 28 милијарди долари, од кои 16 милијарди долари за развој на лунарниот модул.

Информацијата открива дека кога астронаутите првпат слетале на Месечината во декември 1972 година, НАСА не дизајнирала соодветен тоалет за нив, па во тоа време можело да се користат само пелени. Иако НАСА подоцна дизајнираше специјален тоалет за вселенската станица, но астронаутите веќе долго време се претежно машки, вклучително и вселенска станица, вселенски летала, вселенски костуми и сл. За да развијат машка перспектива. Сепак, последниве години се зголемува бројот на жени-астронаути од разни земји, а НАСА има намера да испрати и жени-астронаути на Месечината за четири години. За таа цел, треба да се создаде за да се сретнат и машки и женски астронаути надвор од тоалетот на Земјата.

Јапонски астронаути одржуваат тоалети за вселената

Американски астронаути проучуваат вселенски тоалети.

Всушност, ваквите вселенски тоалети веќе се користат на неколку меѓународни вселенски станици, но овие производи се дизајнирани само за микрогравитација, па развојот на вселенските тоалети за употреба на Месечината стана неизбежен. Токму против оваа позадина, се роди Конкурсот за вселенски тоалети на НАСА и веруваме дека астронаутите наскоро ќе можат да ги користат овие победнички тоалети.

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X