Барај Барај Мапа

Една бања е доволна, зошто ви требаат две бањи во Кина?

КласификацијаБлог 6565 0

Наслови на бања Xiaoxin

Декорацијата за бања е дисциплина која

Откако постоењето на неразумен дизајн

ќе влијае на индексот на среќа на секојдневниот живот.

Донесете многу непотребни проблеми.

За семејства со голем број луѓе.

Ако нема две бањи

Неопходно е да се соочиме со феноменот што

Пред да станете наутро и пред да одите во кревет навечер

Бањата ќе се соочи со врвни проблеми наутро и навечер.

И во процесот на концентрирана употреба, на

Тоалетната просторија е скоро невозможно да се заобиколи областа.

 

Наутро,

Семејството ќе се концентрира на употреба на мијалник и тоалет.

Ноќе,

Исто така, се чека редица за просторот за капење и тоалетот.

Да го подобриме квалитетот на нашите животи

концептот на влажно и суво одвојување станува популарен.

Но, излегува дека

Влажно и суво раздвојување без одвојување на тоалетот како премиса.

Нема поента!

 

Зошто велиш така?

Да го разгледаме генералниот распоред на домашната бања!

Општо земено, изгледа вака

Или таков квадратна шема

Областа за миење, туш кабина и тоалетот се централно распоредени во истиот простор, а само стаклената врата од просторот за туширање служи како едноставна преграда, што е добро ако живеете сами, но откако ќе смести две до три лица и се случува да се совпадне со утринската брзање, едното лице ќе оди во тоалет, а другото ќе мора да чека вознемирено.

Се разбира, со цел да се подобри ефикасноста на употребата на бања, луѓето не го зеле мијалникот независно од методот. Но, сепак истото, сакате добро да се бањате, надвор извикувајќи „Треба да одам во тоалет“

И, оваа практика не е погодна за „влажно и суво одвојување“ - по туширањето, водата во бањата ќе трае долго за да се распушти, навлажнувајќи го просторот за тоалетот; тоалетните бактерии исто така ќе ги загадат крпите и облеката во бањата.

Па, како треба да се реши овој проблем? Да се ​​осврнеме на мудроста за користење јапонски бањи.

 

Три типа на одделени бањи

Како прво, јапонските бањи во основа користат „тројно раздвојување“, одделувајќи ги трите области на капење, миење и тоалетирање.

Без оглед на видот на домаќинството, една од најунифицираните и најважните идеи за дизајн е тоалетната просторија да е независна! Не само што не влијае на целокупната практичност на употребата, туку е и независна од другите области.

Се разбира, некои семејства вклучуваат и просторија за перење, така што „трите типа на разделување“ ќе станат „четири вида на разделување“. На истиот простор, бањата, мијалникот, просторијата за перење и тоалетот се интегрирани и не влијаат едни на други.

Предноста на таквиот распоред е тоа што тој формира кохерентна линија, која ефикасно ги решава ограничувањата на мал простор за домаќинството и ги задоволува потребите за поразновидна употреба на семејството.

Јапонско независно уредување на тоалетна просторија, не само мал простор за слободно свртување на телото, туку и за сместување на решетката за хартиени крпи, крпи, ретровизори, па дури и мијалници, формирајќи тоалетна услуга за тоалет.

Двојни ролни решетки за хартиени крпи за инсталирање на партиции, погодни за поставување мобилни телефони или други мали предмети, одразувајќи ги деталите за „хуманата“ грижа.

Во согласност со принципот да не се троши простор, партицијата за складирање зад тоалетот исто така може да ги реши потребните проблеми со складирањето.

Употребата на рециклирана вода за испирање на тоалетот не само што опфаќа мала површина, туку е и еколошки пристап и дизајн кој заштедува енергија.

Значи, она што ги изненади јапонските дизајнери е: зошто ни требаат две бањи во Кина?

Постојат многу различни начини да се организира бања, но секоја нова идеја е насочена кон подобрување на квалитетот на животот на луѓето. Сè додека го кршите крутото размислување, според навиките на животот разумен дизајн, поудобно е да го користите!

Претходно :: Следно:
Кликнете за да откажете одговор
  更多
  Добредојдовте на официјалната веб-страница на WOWOW FAUCET

  Се вчитува ...

  Изберете ја вашата валута
  долариСАД (САД) долар
  евра евра

  кошничката

  X

  Историја на прелистување

  X